НОВИНИ

14.12.2009 | Туреччина: 10 років на шляху до ЄС – чого досягли?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Відколи Туреччина стала кандидатом на вступ до ЄС, в країні багато змінилося, кажуть одні. Так, кажуть інші, але цього не достатньо. І все ж таки деякі речі радикально змінили країну. Було скасовано смертну кару, проведена реформу карного законодавства, боротьба з корупцією почала приносити результати. Загалом політичний клімат у Туреччині змінився, каже політолог Доган Тілич: «У Туреччині віднедавна сталося те, що раніше вважалося неможливим. Ведеться інтенсивна дискусія про роль військових у політиці. Учасники невдалих путчів відповідають перед судом. Прокурори допитують генералів. Словом, в процесі демократизації Туреччина пройшла добрий шлях».

Турки розчаровані


Зазнала змін і турецька Рада з питань національної безпеки, що десятки років визначала турецьку політику. Повноваження цього органу були відчутно обмежені. Здається, що турки готові навіть говорити про темні сторінки власної історії. Так, країна робить кроки назустріч Вірменії. Обидві держави понад дедсятиліття не мали дипломатичних відносин, але незабаром кордони мають відкритися. На тлі цих змін чимало турків не розуміють, чому вступ до ЄС досі перебуває в туманному майбутньому.


«Коли ми вступимо до ЄС, Європа нас краще зрозуміє. Сьогодні поширене упереджене ставлення до турків, але наше суспільство здатне пристосовуватися», - каже один перехожий на вулицях Стамбула. Інший додає: «Мас-медіа тривалий час змальовували ситуацію так, що вступ до ЄС нібито відбудеться вже завтра. Але цього досі не сталося. Люди розчаровані. Виглядає так, що ми взагалі не вступимо».


Невирішене курдське питання


Але існує чимало питань, в яких Туреччина дуже мало або зовсім не наблизилася до Євросоюзу. Роками Анкара відмовляється відкрити свої морські порти для кораблів з грецької частини Кіпру, що вже п’ять років є членом ЄС. Стати ж членом ЄС може лише та країна, яка визнає інших його членів. Комісар Євросоюзі з питань розширення Оллі Рен цього року знову наголосив, що Конституція Туреччини потребує реформ. Це стосується гарантування свободи висловлювання та скасування обмежень на реєстрацію політичних партій. Недавно почався процес заборони найважливішої курдської партії ДТП. Говорить Доган Тілич:


«На першому місці серед невідкладних питань у Туреччині стоїть курдське питання. Якщо глянути на кадри вуличних заворушень на південному сході або в деяких районах Стамбула, треба визнати, що в курдському питанні було досягнуто дуже мало прогресу».


І це при тому, що вже кілька місяців триває так звана ініціатива з вирішення курдського питання. Вона передбачає, що понад 10 мільйонів курдів у Туреччині отримають більше прав. Деякі з цих намірів уже реалізовані. З’явилися дороговкази курдською мовою, курдські мовні школи, державний телеканал TRT розпочав мовлення курдською. Але в останній доповіді ЄС Туреччину все одно закликають до подальших реформ. В Анкарі кажуть, що так і робитимуть.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9857. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект