У суботу в Таїланді було затримано літак Іл-76, який приземлився для дозаправки. Під час обшуку літака, здійсненого за підказки американських представників, на його борту було виявлено понад 35 тонн зброї - зокрема, реактивних гранатометів, вибухівки і ракетних складових північно-корейського виробництва.
За припущеннями, літак прямував до України. Українське МЗС перевіряє інформацію. Тим часом з Бангкоку повідомили, що суд наказав затримати екіпаж літака - чотирьох громадян Казахстану і одного - Білорусі - на 12 днів для проведення слідства.
Тайські повітряні сили кажуть, що літак вилетів з КНДР і потім терміново попросив зупинитися у Бангкоку на заправку.
Тайські власті кажуть, що отримали сигнал з джерел, які відмовляються називати, особливо ретельно перевірити літак.
Агентство Рейтер цитує анонімне джерело, яке твердить, що цей сигнал надійшов від американців.
Тайський посадовець висловив припущення, що літак міг прямувати до Пакистану.
Є припущення, що пунктом його призначення була Шрі Ланка.
Сполучені Штати наголосили, що всі країни-члени Організації Об’єднаних Націй зобов’язані виконувати резолюції ООН про заборону торгівлі зброєю з Північною Кореєю.
Про це в інтерв’ю південнокорейській інформаційній агенції заявив представник Держдепартаменту США.
Український зв'язок?
Тим часом, з Грузії надійшло повідомлення, що затриманий літак ІЛ-76 перебуває у реєстрі однієї грузинської авіакомпанії, але був переданий в оренду українській компанії, яка, за словами представника Єдиної транспортної адміністрації Грузії, «займається перевезеннями такого типу».
Проте, Міністерство закордонних справ України поки не підтвердило жодної подібної інформації.
Вантаж ІЛ-76
На борту спроектованого ще в СРСР літака було майже 40 тонн зброї, у тому числі переносні ракетні установки та ручні гранатомети.
Віце-прем’єр Таїланду сказав, що екіпаж заявив вантаж, як «нафтовидобувне обладнання», повідомляє агентство Франс Прес.
«Але коли ми провели перевірку на борту, то виявили, що це зброя,» - повідомив Сутеп Таунгсубан журналістам.
Доля екіпажу
Речник тайської поліції каже, що п’ятьом членам екіпажу буде висунуто звинувачення у нелегальному володінні зброєю.
Речник додав, що казахські та білоруський громадяни заперечують вину і твердять, що не знали, що саме було на борту ІЛ-76.
Речник тайського уряду повідомив, що літак мав на меті заправлятися на Шрі-Ланці і незрозуміло, чому екіпаж попросив здійснити посадку у Бангкоку.
Північна Корея і санкції
ООН нещодавно посилила санкції проти Північної Кореї, аби перешкодити продаж зброї тією країною, у вигляді покарання за проведені Пхеньяном у травні ядерні випробовування.
Продаж зброї є важливим елементом експорту для КНДР, кажуть фахівці, адже вкрай збідніла країна заробляє з нього близько мільярда доларів на рік.
Найбільше зброї, за словами американських урядових представників, у Північної Кореї купують Іран та близькосхідні держави. Це передовсім балістичні ракети.
|