У першому півріччі 2010 року головування в ЄС від Швеції перейде до Іспанії. Нове головування – нові пріоритети: у зовнішній політиці погляди Стокгольма були спрямовані на Схід, Мадрид же дивиться на Захід і Південь.
Свій виступ державний секретар розпочав зі слів про те, що життя сповнене сюрпризів. Пан Гаррідо сказав, що не може передбачити „політичної атмосфери в самому ЄС та за його межами, а також не може передбачити, чи буде нова енергетична криза”. Якщо в економічній галузі Іспанія буде продовжувати вже започатковану політику відновлення економіки та збільшення кількості робочих місць, то у сфері енергетики Мадрид вже хоче розробити новий план дій на 2010-2012 роки з урахуванням результатів копенгагенської екологічної конференції.
Іспанія збирається поставити рекорд самітів
Іншими пріоритетами була названа Лісабонська угода та її імплементація, а також власне громадяни Євросоюзу. За словами Гаррідо, люди не бачать Європу як конструкцію, яка реагує на їх занепокоєння. У цьому зв’язку Мадрид заявив про те, що закриє цей розрив. Крім того, Іспанія також хоче перетворити Євросоюз, як сказав пан Гаррідо, на глобального у світі гравця та вписати іспанське головування у книгу рекордів Гінессу за кількістю проведених самітів. Їх вже заплановано близько 10 – з США, країнами Латинської Америки, Марокко, Пакистаном, Росією, Канадою, країнами Середземномор’я.
Інтереси у зовнішній політиці головуючої в ЄС країни визначаються її кордонами, тому про східний напрям іспанський урядовець не сказав нічого, аж доки його про це не запитали. Щодо процесу розширення, то тут Мадрид керується європейським законодавством – Гаррідо наголосив, що кожна країна, яка бажає набути членства в ЄС, має виконати політичні та економічні вимоги. Це, як наголосив державний секретар, правила гри.
Поки найкраще місце для України – в Східному парнерстві
Щодо європейських перспектив України, то в інтерв’ю „Німецькій Хвилі” Дієго Лопез Гаррідо сказав: „Україна хоче мати європейську перспективу. Ми бачимо Україну, інші країни у цьому регіоні як країни, які повинні укріплювати співробітництво з Європейським союзом. На цей момент через ситуацію в Україні у внутрішній за зовнішній політиці найкращий крок – це належати до Східного партнерства». Також іспанський міністр наголосив, що Україна – це європейська країна, і наступний крок її зближення з ЄС може бути. За його словами, демократичну країну, яка виконала всі закріплені в документах вимоги, можна запросити до Європейського союзу.
|