Євросоюз має намір укласти угоди про асоціацію з усіма країнами Східного партнерства, але особливо далеко просунувся у підготовці такого двостороннього документу на переговорах з Україною. Про це вчора у Брюсселі заявила Єврокомісар з питань зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер під час прес-конференції за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ країн-учасниць Східного партнерства - України, Молдови, Білорусі, Азербайджану, Грузії та Вірменії. Згадана зустріч відбулася в контексті засідання Ради міністрів Євросоюзу із зовнішніх відносин, яке також відбулося сьогодні у столиці Бельгії.
 |
Беніта Ферреро-Вальднер повідомила, що вже у січні наступного року ЄС має намір розпочати переговори щодо угоди про асоціацію з Молдовою. Сьогодні Єврокомісія представила також на розгляд Ради міністрів Євросоюзу проект мандату на переговори з трьома республіками Південного Кавказу. Робота в цьому напрямку із згаданими державами, як і з Білоруссю, розпочнеться "у вірний час", коли кожна з країн буде готовою до такого кроку.
Єврокомісар окремо наголосила, що двосторонній вимір Східного партнерства буде розвиватися в рамках Європейської політики сусідства з урахуванням особливостей кожної з країн-учасниць. Вона відмітила продуктивість діалогу по кожній з чотирьох тематичних платформ Східного партнерства, зокрема, у розвитку демократії, у вдосконаленні системи управління, у питаннях економічної інтеграції та регіональної політики. В цих рамках вже реалізується декілька так званих "флагових" ініціатив, зокрема, в таких сферах як організація кордонів та розвиток енергетичної співпраці. За словами Ферреро-Вальднер, вже завтра буде започатковано важливу ініціативу із цивільного захисту та реагування на надзвичайні пригоди. У першіому кварталі 2010 року Єврокомісія розпочне програму підтримки малих та середніх підприємств в країнах Східного партнерства.
"Ми, як Єврокомісія, зробили конкретні пропозиції із надання макроекономічної допомоги на адресу України, Грузії і Вірменії. Разом з цим, ця допомога пов'язана із умовою продовження корегуючих програм між цими країнами та МВФ. До цієї програми Єврокомісія має намір залучити також й Білорусь, коли для цього прийде час," - сказала Беніта Ферреро-Вальднер.
Відповідаючи на запитання журналістів, Єврокомісар спростувала чутки про те, що Євросоюз застосовує "пакетний" підхід стосовно ймовірного членства в Євросоюзі України і Молдови. "Ми в Європейській Комісії ніколи нет говорили таким чином, і я про це дуже чітко заявила, коли ми щойно були на самміті в Україні. По-перше, Східне партнерство - це не про членство. Це не означає, що двері до членства закриті або відкриті - як ми говоримо в таких випадках, майбутнє неможливо передбачити. Оскільки для такого розвитку як зацікавлена країна, так і країни-члени Ради ЄС мають дійти дійсно єдиної позиції. Така позиція немає нічого спільного із третіми країнами. Молдова також прагне цього (членства - авт.), але така ж відповідь надана і Молдові," - зауважила Єврокомісар.
В свою чергу, міністр закордонних справ головуючої в ЄС Швеції Карл Більдт назвав зустріч урядовців країн-учасниць Східного партнерства "дуже успішною", такою, що дозволила провести конструктивний обмін думками щодо розвитку цієї програми Євросоюзу. У продуктивному діалозі взяли участь міністри всіх шести країн-партнерів. На переконання шведського міністра, це свідчить, що за короткий час після формального заснування Східне партнерство встигло набути певної динаміки.
Разом з цим, Карл Більдт наголосив, що Східне Партнерство не є інструментом для врегулювання регіональних конфліктів. Ця програма Євросоюзу не має на меті підмінити собою існуючі міжнародні механізми, на зразок Мінської групи, для врегулювання "заморожених конфліктів" на територіях крїн-учасниць Східного Партнерства. За словами шведського урядовця, Євросоюз й надалі підтримуватиме такі зусилля в існуючих форматах.
|