В інтерв'ю програмі Бі-Бі-Сі "Європа сьогодні" (Europe Today) чільний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Хав'єр Солана наголосив на потребі діалогу з Україною.
Бі-Бі-Сі: Як слід розширеному Євросоюзу поводитися з державами на його східному кордоні? У випадку України це запитання особливо складне, зважаючи на поширену на Заході критику стандартів демократії в тій країні, дотримання прав людини і забезпечення свободи преси. На саміті в Гаазі Євросоюз і Україна намагалися визначити взаємовідносини. Там був і керівник зовнішньої політики Євросоюзу Хав'єр Солана - то чи влаштували керівники Євросоюзу Україні складну зустріч?
Хав'єр Солана: Не обов'язково - складну зустріч. Між нами відбувся дуже щирий обмін думками по кількох питаннях: від внутрішньої політики України, наступних виборів, конституційної реформи тощо - до питань більше економічного характеру.
Бі-Бі-Сі: І що ви сказали Україні щодо внутрішньої політики?
Хав'єр Солана: У внутрішній політиці зараз найважливіше - щоби президентські вибори, які відбудуться восени, відбулися в спосіб, сумісний із цінностями ЄС. Там будуть спостерігачі. Ми домовилися про відрядження спостерігачів з Європейського Союзу. Я сподіваюся, що все буде, як належить.
Бі-Бі-Сі: Ви сподіваєтеся, але, якщо відверто, перспективи не такі вже певні?
Хав'єр Солана: Я зараз не можу сказати, як підуть справи, але справа в тому, що в той самий час, як відбуваються вибори, призначені на жовтень, відбувається і процес конституційної реформи. І друге читання у парламенті відбудеться у вересні. А це досить дивно, якщо можна так сказати: що в той самий час, як відбувається президентська виборча кампанія, у парламенті тривають дебати щодо змін у конституції, що позначаться на ролі президента республіки. Це нас трохи турбує.
Бі-Бі-Сі: А як ви підходите до спроб зробити так, щоби Україна відповідала стандартам, яких ви прагнете? Чи тут ідеться про батіг і пряник? Як ви підходите до спроби щось змінити?
Хав'єр Солана: Я вважаю, що нам потрібно і далі з ними розмовляти, сперечатися з ними. Вони зацікавлені в рівноправних відносинах з Європейським Союзом.
Бі-Бі-Сі: Україна дуже прагне мати перспективу вступу до Європейського Союзу?
Хав'єр Солана: Україна дуже... Тобто, вони знають, що у них не буде перспективи вступу до Євросоюзу у передбачуваному майбутньому. Але вони і справді хочуть ближчих відносин, вони хочуть, щоби ми визнали їхню економіку ринковою. Вони хочуть, щоби ми допомогли їм вступити до Світової організації торгівлі. Є складові, з якими можна мати справу і без обговорення питання про членство в Європейському Союзі. На цей час це питання не є предметом переговорів.
|