НОВИНИ

16.12.2004 | Європа придивляється до України. Європа вичікує?
Джерело - Українська служба ВВС

Дискусія про європейські перспективи України в Європі отримала потужний поштовх від вражень європейців від протестного руху, але думки - найрізноманітніші: від закликів єднатися до застережень почекати, чим усе в Україні закінчиться.


Єропейський Союз заявив, що в найближчому майбутньому про входження України до євроструктур мова не йде. Минулого тижня Брюссель схвалив план дій ЄС-Україна.


Експерт Центру Європейської реформи у Лондоні Катінка Бариш, з якою розмовляв редактор Української служби Бі-Бі-Сі Ростислав Хотин, вважає, що Європейському Союзу варто було зачекати на новий уряд в Україні перш, ніж приймати цей документ.


Бі-Бі-Сі: Яке Враження складається від щойно ухваленого Плану дій Україна-ЄС?


К. Бариш: Це має обов'язково бути широким документом, який дозволяє розвивати стосунки. Це звичайно, правда, що Європейському Союзові, можливо, краще було б почекати доки в Україні буде новий уряд. Бо новому урядові, можливо, буде важко виконувати те, про що взяв зобов'язання старий уряд. Але, з іншого боку, такими є стосунки з Євросоюзом - чи ви хочете бути членом чи ні, треба мати якісь цілі, до яких іти. Ці Плани дій, щоправда, можуть коригуватися зі зміною урядів.


Дуже європейські люди


Бі-Бі-Сі: Представники українського дипломатичного відомства, скритикувавши час затвердження плану Дій Україна-ЄС, зазначили, зокрема, і той факт, що Рада Міністрів ЄС не врахувала події останніх тижнів в Україні... Чи влинула на ставлення Брюселя до України так звана помаранчева революція?


К. Бариш: Звичайно, вплинула і дуже. Несподівано Україна з'явилася на шпальтах газет, на телеекранах. Якщо відверто, то переважна більшість мешканців країн Євросоюзу не думали до цього про Україну багато. ЄС ніколи не мав справді діючої політики щодо України. І раптом усі мають думати про Україну, бо українці - чи принаймні велика кількість українців - продемонстрували, що вони, власне, є дуже європейськими людьми. Що українці турбуються про ті ж речі, які важливі європейцям - демократія, права людини, і вони хочуть бути сучасними європейцями. І багато людей вийшли на вулиці, щоби довести це. І тепер Європа має думати про Украну набагато більше, аніж було у минулому.


Бі-Бі-Сі: Під час політичної кризи в Украні було проведено три "круглих столи" між опозицією та владою - і в усіх брали участь європейські представники і низка лідерів країн ЄС. Чи така участь представників ЄС свідчить про дедалі більший інтерес до України?


К. Бариш: Це дуже позитивно, що Європейський Союз намагався бути посередником у конфлікті, і позитивним було й те, що Європейський Союз спромігся говорити одним голосом - бо ми не завжди дуже добрі у питанні єдності. ЄС надіслав Хав'єра Солану, щоби знайти мирне вирішення проблеми, і також важливою була участь тих членів ЄС, які найбільше стурбовані ситуацією в Україні - це Литва та Польща. І дуже позитивним був факт круглих столів за участі влади та опозиції і також представників Москви.


Політичні фактори ринкового статусу


Бі-Бі-Сі: Україна хотіла б отримати незабаром статус країни з ринковою економікою, бо багато українців підкреслюють, що такий статус має вже, приміром, Росія... Наскільки імовірним є швидке отримання такого статусу?


К. Бариш: Усе залежить від того, що роблять українці. ЄС має дуже чіткі вимоги для отримання статусу країни з ринковою економікою в плані проведення економічних реформ. Я гадаю, Україна на шляху до отримання такого статусу - хоча важко передбачити, коли це станеться. У випадку з Росією європейці більше керувалися політичними, а не економічними факторами. Багато залежало від часу ухвалення того рішення - американці якраз мали дати Росіії статус ринкової економіки, і європейці поспішили самі надати цей статус. Я думаю, що то була помилка, яка не сприяла самій російській економіці. Важливо не повторити ту помилку - і українці знають, що вони справді мають реформувати економіку, лібералізувати її. Тоді ЄС дасть статус країни з ринковою економікою і допоможе в переговорах про членство в СОТ.


Хто візуватиме візи


Бі-Бі-Сі: Українська сторона також хотіла би ліберілізувати візовий режим з ЄС для своїх громадян...


К. Бариш: Я гадаю, ми би погодились лібералізувати візовий режим для певних груп - студентів, бізнесменів, офіційних представників. Назагал немає в Євросоюзі великого апетиту до ще більш ліберального візового режиму - зараз з цього приводу точаться дискусії щодо нелегальної імміґрації чи у питанні, як інтергрувати у суспільство представників меншин тощо. Тому час, можливо, не найкращий для вирішення питання з Україною. Але європейці нині ведуть переговори з Росією щодо нового візового режиму і, можливо, росіянам треба бути йти лише до одного посольства і отримувати шенгенську візу на період до 5 років, а не 3 місяців. І коли буде такий режим з Росією, я не бачу причин, чому аналіолгічно не можна зробити з Україною.


Історія з географією


Бі-Бі-Сі: Цього тижня Туреччина, можливо, отримає запрошення до переговорів про членство... В Україні багато людей переконані, що українці є не меншими європейцями, а географічно, культурно, історично українці є більшими європейцями... Щоб Ви відповіли цим людям?


К. Бариш: Моя відповідь - вони мають рацію! Абсолютна правда, що більше людей географічно визначають Україну як Європу. І, як я вже сказала, щойно нам українці продемонстрували, що вони готові захищати європейські цінності.... Я думаю, що Європейський Союз може відхиляти членство для України довічно. Не переконана, що саме зараз найкращий час говорити про членство - щойно Євросоюз лише почав виробляти політику щодо України через політику сусідства. Якщо наступний уряд України - яким би він не був - продемонструє відданість реформам, це дасть підстави серйозно ставитися до заявки на членство... Проте не варто підходити до цього легковажно - це дуже велика річ: стати членом Євросоюзу. Турки вже 10-15 років проводять серйозні реформи без якихось винагород...


Бі-Бі-Сі: Нещодавно, коли в Москві перебував іспанський прем'єр Сапатеро, російський президент Путін сказав, що Москва не проти членства України в ЄС. Така заява допомагає Україні в її євроінтеграції?


К.Бариш: Не можу говорити за Путіна, але якщо Путін щиро мав на увазі те, що він сказав, це, звичайно, дуже позитивно для України. Бо це свідчить, що Україна сама в стані ухвалювати рішення за себе і що Росія підтримає будь-яке рішення України. Це трохи йде врозріз з тим, що ми бачили недавно в Україні, коли Росія мала впливи на українські вибори. Багато хто вважає, що Росія не хоче, аби Україна виходила з того, що в Росії, можливо, бачиться як її сфера впливу. Але якщо Кремль несподівано передумав - це дуже добре, хоча треба подивитися, як будуть розвиватися російсько-укранські відносини якщо Україна серйозно вирішить прямувати до Європейського Союзу.


Бі-Бі-Сі: Колишній голова Єврокомісії Романо Проді вважався в Україні скептиком щодо її євроінтеграції. То порівнював Україну з Мексикою - мовляв, не інтегрується ж та зі США, то з Новою Зеландією. Чи новий голова Єврокомії та її склад прихильніше налаштовані до України?


К.Бариш: Виглядає, що так. Ми вже почули заяви з Брюсселя, що ми ніколи не кажемо "ніколи". Це не обіцяє членства Україні, але й не виключає його. І через те, що нині маємо політику сусідства, через те, що була помаранчева революція, ЄС нині більше думає про Україну.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект