НОВИНИ

24.11.2009 | У співробітництві з НАТО ми відповідаємо на ті загрози, які стосуються кожного з нас - Голова СБУ України Валентин Наливайченко
За матеріалами - УКРІНФОРМ

У співробітництві з НАТО Україна зміцнює власний сектор безпеки та має можливість долучитися до кращого досвіду європейських партнерів у цій галузі.







Таку думку власному кореспонденту УКРІНФОРМу у Брюсселі висловив Голова СБУ України Валентин Наливайченко, який здійснив робочий візит до штаб-квартири НАТО. Зустріч з українським посадовцем була організована для УКРІНФОРМу за сприянням Місії України при НАТО.


- Безпека завжди є чутливою темою для будь-якої держави світу. Наскільки можливою є співпраця у сфері безпеки з третіми країнами і міжнародними організаціями, такими, як Північноатлантичний Альянс?


- Хочу зазначити, що Служба безпеки України не тільки може, але вже й відбудувала таке співробітництво як на двосторонньому рівні з країнами Альянсу, так і з багатосторонніми структурами НАТО, серед яких - Міжнародний Секретаріат, Офіс з питань безпеки, стратегічні групи, які створюються Альянсом для реформування сектору безпеки на євроатлантичному просторі. Це саме той простір безпеки, де ми, Україна, бачимо чітку власну роль. В свою чергу, співробітництво з НАТО впливає на сектор безпеки України з точки зору його більшої демократичності та прозорості, міцного цивільного контролю. В такій співпраці ми знаходимо шляхи для вирішення складних завдань щодо оптимізації структури Служби та скорочення персоналу, щодо організації серйозного професійного навчання. В цих рамках ми маємо можливість проводити взаємне планування і погодження щодо сил та засобів, необхідних для боротьби із спільними викликама, які постають як перед громадянами України, так і перед громадянами будь-якої сусідньої з нами європейської держави.


- Але Україна - не член Альянсу. Про які спільні загрози йде мова?


- Таких спільних загроз багато. Наприклад, боротьба з тероризмом. Це не просто слова, за ними - активне співробітництво, в тому числі і з залученням наших технічних можливостей, антитерористичних полігонів та бійців спецпідрозділу "Альфа". Завдяки таким спільним зусиллям, сподіваюся, найближчим часом буде реалізовано ініціативу МЗС України щодо боротьби з морським піратством. СБУ готове до такої роботи, і вже підготувало 80 співробітників , офіцерів спецпідрозділів, для участі в операціях під егідою ЄС і ООН, в тому числі - й в операції ЄС "Аталанта" з боротьби проти морського піратства. Ми хочемо захистити наших громадян. Для цього нам необхідно мати як міжнародний, так і національний мандат.


До речі, це торкається багатьох сфер, прямо пов'язаних із безпекою наших громадян. Це і проблема наркотиків, і розповсюдження радіоактивних речовин або компонентів для зброї масового знищення, це і боротьба з організованими злочинними угрупованнями, яка дедалі більше набуває транскордонного характеру. Наприклад, під час цього робочого візиту ми обговорювали з країнами-партнерами та із союзниками по НАТО координацію зусиль у боротьбі з кібернетичною загрозою та так званими кіберзлочинами.


- Невже Україна стикалася і з такою загрозою?


- Не тільки стикалася, але нам доводиться долати такі загрози постійно. Тільки за останній час СБУ закрила шість сайтів, які мали терористичну спрямованість або розміщували інформацію екстремістського характеру. Ми щасливі від того, що в нас вже є спільна робоча група з НАТО на експертному рівні з питань протидії кіберзлочинності. З окремими країнами ми працюємо на двосторонньому рівні. Зокрема, з Таллінським офісом, який був створений після того, як Естонія навіть на державному рівні відчула наслідки серйозних кібернетичних атак.


- Чи вдалося налагодити подібну співпрацю з Росією?


- Ми більш ніж зацікавлені в тому, щоб працювати над цією проблематикою з російськими колегами. Це вже відбувається в окремих операціях, наприклад, коли проводиться затримання кіберзлочинця, хакера, або людини, яка краде гроші громадян просто з банкоматів. Одна із останніх таких операцій відбувалася у тісній співпраці з російськими колегами. Ще одна сфера, де ми працюємо разом з ними - це співпраця на кордоні. Ясно, що злочинність використовує транспорт, в тому числі й кіберзлочинність. За інформацією СБУ та у взаємодії з митними службами як України, так і Російської Федерації ми досить часто затримуємо правопорушників, які намагаються перевозити незаконне комп'ютерне обладнання або додаткові системи до такого обладнання.


- Програма сіпвробітництва між Україною і НАТО передбачає важливі напрямки розвитку українського суспільства, зокрема, вдосконалення системи управління та боротьбу з корупцією. Деякі експерти, в тому числі й європейські, вважають корупцію в таких державах, як Україна, безпосередньою загрозою національній безпеці країни. Що робить СБУ для боротьби з такою загрозою, і навіщо нам у цьому сенсі НАТО?


- Що стосується НАТО і окремих країн Альянсу - для нас є дуже важливим позитивний досвід, який вони вже мають. Для СБУ це не загальні слова. Доброчесність у власному відомстві починається з того, що власні офіцери, співробітники і персонал, проходять необхідне антикорупційне навчання. В СБУ досить гостро працює внутрішня безпека, незважаючи на посади і ранги. Ми вдячні НАТО за консультативну допомогу у цьому. Наприклад, нещодавно за допомогою експертів НАТО у Головному управлінні СБУ Криму відбувся цикл лекцій та навчання з урахуванням позитивного досвіду спецслужб НАТО, яким чином вони організують управлінння персоналом та кадрову роботу, вирішують завдання підбору та відбору кадрів, питання відповідальності, мотивації, доброчесності тощо.


У більш широкому контексті саме проблема корупції найбільше хвилює наших громадян у повсякденному житті. На боротьбу з корупцією мають бути спрямоівані не тільки зусилля СБУ, ця діяльність має широко підтримуватися суспільством та отримати грунтовну законодавчу основу. Так, як це робиться в європейських країнах. Їх позитивний досвід можна і треба використовувати. Треба починати з простих речей. Наприклад, за прямого контакту з бюрократією наш громадянин часто страждає від хабарів, черг або просто від неможливості вирішити питання. Європейські країни вже давно йдуть шляхом спрощення відносин громадянина з органами влади . Будь-яка анкета або довідка може доставлятися без контакту з чиновником, поштою або через Інтернет, і відпадає необхідність стояти в чергах або стукати в двері кабінетів. Ми також хотіли б це робити.


- Напевно, у СБУ є дещо інші форми боротьби з корупцією. Чи можемо ми очікувати від Служби безпеки більш жорстких заходів у ставленні до злочинців, які ведуть корупційну діяльність?


- Для цього необхідно внести зміни до чинного законодавства. Я відверто скажу - інколи добре чути, що СБУ - це головний орган у боротьбі з корупцією, але це не зовсім так. Наприклад, посадровці першої-третьої категорії, до рівня заступника міністра включно, вже давно належать до підслідності Генеральної прокуратури. Ми дуже гострий інструмент держави, ми документуємо корупційні дії тієї чи іншої особи, і передаємо справи в органи прокуратури, де проводиться подальше розслідування і приймається рішення щодо притягнення до відповідальності відповідно до законодавства. Проблема в тому, що в законодавстві України адміністративна корупція зараз визначається дуже поблажливо.


Зловживання владою або службовим становищем з боку високопосадовця часто-густо завершується тим, що СБУ складає протокол. Ну то й що? В законодавстві передбачено, що по-перше, цей недоброчесний посадовець має сам підписати цей протокол, по-друге, тількии після цього справу можна відправляти до суду. Це не боротьба з корупцією, це дискредитація взагалі усього процесу. Який корупціонер підпише документ, яким підтвердить, що брав хабар? У нас жодного такого випадку немає, і ми й не очікуємо таких випадків.


Тобто, з одного боку всі говорять, що треба боротися з корупцією, а з іншого, - в законодавстві немає дійсно жорстких обмежувальних заходів. Які, до речі, в країнах НАТО або у більшості європейських країн діють вже давно.


Тому реальну боротьбу з корупцією треба починати саме з законодавства. Визначити єдиний антикорупційний орган - така необхідність вже давно на часі. Зараз до боротьби з корупцією залучені Служба безпеки, МВС, Генеральна прокуратура та інші структури. Все це має бути зведено в єдиний орган і підкріплено відповідним законодавством. Такий орган має розслідувати всі корупційні злочини.


- За зразком американського ФБР?


- Можливо. Але там зовсім інша, федеральна система і права, і правоохоронних органів. Така система нам точно не підійде. Нам потрібен національний орган, але озброєний гострим законодавством, яке передбачало б переслідування корупціонера, а не його захист. Не знаю, чи є ще хоча б одна країна, яка має таке поблажливе законодавство саме в антикоруцпційних розслідуваннях, як Україна.


- Якими є перспективи прийняття такого законодавства?


- Як ми бачимо за останніми прикладами та нещодавніми парламентськими слуханнями - такі шанси є невеликими. Але це означає лише, що всім нам необхідно наполягати, в тому числі й через вибори, в тому числі з використанням демократичних процедур, щоб народні обранці не оминали ці питання.


- Президентські вибори в країні є досить чутливим періодом, коли держава є особливо вразливою до внутрішніх та зовнішніх загроз. За Вашою оцінкою, чи будуть якісь специфічні загрози для України у січні і після президентських виборів, коли напевно з'являться cпроби оскаржити результати голосування, що потягне за собою судові засідання та правову невизначеність?


- Служба безпеки не вигадує загрози, щоб налякати себе або громадян, а потім з тим або іншим успіхом вирішувати ці проблеми. Якщо є реальні загрози, то спецслужби та правоохоронні органи мають працювати на упередження, намагатися не допустити правопорушень, насамперед - у передвиборчому та виборчому процесі. Ми менше про це говоримо, більше робимо.


Найбільше зусиль СБУ зараз докладає для захисту комп'ютерних систем, реєстру виборців і всієї відповідної інфраструктури. Тобто, для недопущення зловживань або інших незаконних намагань вплинути на виборчий процес, на сам процес голосування і на підрахунок голосів. Четвета сфера, яка дуже специфічна - це безпека власне кандидатів у Президенти, але цю тему дозвольте залишити без коментарів.


Перші три ключові теми - я б не називав їх загрозами, - це ті сфери, до яких наша увага є дуже пильною. В цьому, знову, дуже важливим є аспект відносин з НАТО. З деякими ключовими країнами НАТО ми співпрацюємо саме по цим напрямкам, для отримання сучасного досвіду, обладнання та навіть методик запобігання комп'ютерним злочинам у мережах на зразок комп'ютерної системи ЦВК.


- Наскільки високим, за Вашою оцінкою, є ризик щодо втягування у передвиборчу політичну полеміку силових структур України?


- Щодо використання або не використання силових структур, досвід вже необноразово показав - треба діяти за законом, і тоді все буде всім зрозумілим. Якщо за громадськй порядок відповідає Міністерство внутрішніх справ, то іншого просто бути не може. Вони захищають громадський порядок. Саме громадянина, а не ту чи іншу політичну партію. Якщо для СБУ в сфері відповідальності перед народом визначена функція боротьби з тероризмом, - то тільки це, адже інше не передбачено законодавством. Я всім, і собі, насамперед, завжди раджу читати законодавство стосовно правоохоронних та спеціальних органів. Тоді відразу і все стає на свої місця.


- Дякую за розмову.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект