НОВИНИ

19.11.2009 | Ющенко запевнив Медведєва, що Україна не підведе у транзиті, але...
Джерело - Українська правда

"Нафтогаз України" належним чином забезпечить транзит російського газу європейським споживачам у період опалювального сезону 2009-2010 років.


У цьому президент Віктор Ющенко запевнив президента Росії Дмитра Медведєва у листі, текст якого оприлюднено на сайті президента України.


"Для цього в Україні створено основні технічні, ресурсні та кадрові передумови", - запевнив Ющенко.


 


"Технічний стан української газотранспортної системи відповідає проектним параметрам; в українських підземних газових сховищах до початку опалювального сезону зосереджено оптимальні обсяги газу (близько 27 млрд. кубометрів), достатні для забезпечення внутрішнього ринку і підтримки транзиту; оператор ГТС повністю укомплектований кваліфікованим інженерно-технічним персоналом", - уточнив він.


Ющенко також наголосив, що відповідно до контрактів між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" від 19 січня цього року, Україна "пунктуально здійснює оплату газу", отриманого для внутрішніх споживачів.


Водночас, "для Української сторони виконання своїх зобов'язань є занадто обтяжливим через низку неринкових принципів, закладених у згаданих контрактах", наголошує він.


Так, за останні 3 роки базова ціна російського газу для України зросла майже втричі і на сьогодні перевищує середньоєвропейську ціну за 1000 кубометрів, а ставка за транзит російського газу по території України залишається незмінною і є у 2,5-3 рази нижчою в порівнянні з ціною для інших європейських країн-транзитерів, вказує Ющенко.


Крім того, у контракті купівлі-продажу газу закладено принцип "бери або плати", в той час як контракт про транзит не передбачає принципу "транспортуй або плати" – відтак, до України можуть бути застосовані штрафні санкції "в обсягах, які можуть перевищувати навіть вартість придбаного газу", а до Росії за невиконання зобов’язань санкцій нема.


"Неринкові підходи при визначенні фінансово-економічних параметрів співробітництва обумовили дефіцит бюджету НАК "Нафтогаз України" в 2009 році понад 4 млрд. доларів США, зокрема через недоотримання від 2 до 3 млрд. доларів США за послуги з транзиту російського природного газу європейським споживачам", - додає Ющенко.


Якщо контракти не змінити, вже навесні "Нафтогаз", за словами президента України, "не зможе забезпечувати підготовку до наступного опалювального сезону", що може завадити надійним поставкам газу в Україну та його транзиту до Європи.


Тому, для уникнення проблем у співпраці Росії, України та ЄС, Ющенко пропонує Медведєву внести зміни у контракти на взаємоприйнятних умовах, з урахуванням європейської практики та минулорічних домовленостей президентів і прем’єрів Росії й України.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект