НОВИНИ

02.11.2009 | Шанси Тоні Блера стати президентом ЄС різко падають
Джерело - Українська служба ВВС

Надії колишнього британського прем’єр-міністра Тоні Блера, а також чинного британського уряду на те, що він  може обійняти новостворену за Лісабонською угодою Євросоюзу посаду президента ЄС суттєво зменшилися після раунду переговорів на брюссельському саміті.Лідери блоку в складі 27 країн не наблизилися на саміті в Брюсселі до рішення щодо президента ЄС, але шанси на цю посаду Тоні Блера зменшуються.


Це незважаючи на невтомне лобіювання кандидатури Блера британським урядом, який називає колишнього прем’єра найкращою кандидатурою. Уряд Ґордона Брауна вважає, що на цій посаді ЄС потрібний важковаговик, якого поважають у Білому Домі та Кремлі, і який зможе говорити там, а також у Пекіні, сильним, авторитетним голосом. Те, що позиція Блера поділила ЄС щодо війни в Іраку, британський уряд вважає неактуальним сьогодні.


Зокрема, міністр закордонних справ Великої Британії Дейвид Мілібанд сказав: «Коли Тоні Блер зайнявся процесом урегулювання у Північній Ірландії, він показав уміння будувати там просто дивовижні коаліції. Не думаю, що правильно казати, що Тоні Блер розділив Європу щодо Іраку. Це сам Ірак розділив Європу щодо Іраку. Це – ключовий момент. Він тоді мав чітку і сильну позицію. Я думаю, на цій посаді він мав би від ЄС дуже виразний мандат на 5-річний розвиток відносин із великими державами світу і забезпечив би переконливе втілення узгодженої точки зору».


У Брюсселі прем’єр-міністр Ґордон Браун виступив із заявою на підтримку свого колишнього суперника у британському уряді. Проте фахівці вважають, що саміт засвідчив: Блер наврядчи отримає президентський пост. Згідно з поінформованими джерелами, лідери ключових держав ЄС президент Франції Ніколя Саркозі та канцлер Німеччини Анґела Меркель не мають особливого ентузіазму щодо його кандидатури, хоча Меркель має особисті симпатії до Блера. Наразі найбільшу підтримку Блер має від прем’єра Італії Сильвіо Берлусконі.


Крім підтримки Блером війни в Іраку, іншою причиною сумнівів щодо представника Британії є той факт, що ця країна не входить до 16 країн, у яких діє спільна європейська валюта. Також багато хто сприймає Блера як євроскептика, що є дивним, бо, наприклад, у самій Британії опозиційна Консервативна партія, яка, як прогнозують, наступного року прийде до влади, також категорично проти кандидатури колишнього прем’єра, але вже через його проєвропейськість.


Остаточно викреслювати Блера ще рано


Коментуючи кандидатуру Блера канцлер Австрії Вернер Файман зазначив, що він хотів би, аби майбутній президент мав дуже добрі стосунки з американським президентом Обамою, а не його попередником Джорджем Бушем. Файман є одним із трьох лідерів, які визначатимуть позицію із цього питання соціалістів, але його думку повторив і заступник прем’єра Люксембурґу Жан Ассельборн.


Нині виглядає, що без підтримки європейських соціалістів президентський пост відійде до когось із правоцентристських кандидатів. Фаворитів у світлі брюсельського саміту наразі нема, але серед можливих кандидатів – прем’єр Нідерландів Ян Петер Балкененде та колишній прем’єр-міністр Фінляндії Пааво Ліппонен. Проте на цьому етапі, як вважають фахівці, кандидатуру Блера теж остаточно відкидати ще не можна.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2542. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект