НОВИНИ

27.10.2009 | ЗМІ Східної Європи зможуть використовувати позабюджетні кошти ЄС для свого розвитку?
За матеріалами - УКРІНФОРМ

Учасники міжнародної конференції "За нашу і вашу свободу: за наше спільне майбутнє", що проходить у Львові, обговорили проблеми ЗМІ країн Східної Європи.


"Україна, незважаючи на низьку довіру суспільства до політичних еліт, не втратила потенціалу для підвищення шансів стати членом ЄС завдяки ЗМІ", - вважає політичний оглядач Сергій Рахманін. Однак, за його словами, цьому заважають низький професійний рівень українських журналістів, брак відповідних європейських стандартів сучасної журналістики у нашій країні, відсутність механізмів заохочення та умов для залучення професійних інвесторів, які б вкладали кошти в національний медіаринок. Тому С.Рахманін запропонував серед іншого залучати іноземних журналістів та викладачів для участі у поступовій трансформації навчального процесу в українських ВНЗ, що готують журналістів (на сьогодні це 56 ВНЗ - УКРІНФОРМ).


Польським досвідом поділилася публіцист з "Газети Виборчої" Тереза Богуцька, яка відзначила, що за останні 20 років завдяки ЗМІ в Польщі сформувалися відповідальні за власні вчинки влада та суспільство. Разом з тим, у польському суспільстві залишається проблема, що за рахунок ЗМІ можна привертати лише увагу, а не зберігати та захищати людські цінності. Тереза Богуцька запропонувала використовувати для промоції європейських цінностей в Україні європейських піар-фахівців з Європи. Її співвітчизник, представник Європейського східного демократичного інституту Павел Казанецький зосередив увагу на розвитку місцевих малотиражних газет та проблемах з реалізації в Україні малих грантів. За його словами, місцеві невеликі газети повинні впливати на місцеву громаду, маючи безпосередній контакт з читацькою аудиторією і виконуючи інтеграційну роль, а не лише залишатися частиною бізнесу або політичного інструменту. Польський експерт у цьому контексті назвав відмінності між українською та білоруською пресою. З одного боку, в Україні немає репресій проти журналістів, з іншого боку, є проблема районних газет, які працюють за радянськими стандартами і виконують місію не громади, а місцевої влади. У Білорусі місцеві газети мають проблеми з реєстрацією, друком (друкуються лише в державних друкарнях - УКРІНФОРМ) та розповсюдженням. За словами Павела Казанецького, Європейський східний демократичний інститут готовий надавати гранти у 3-5 тис. доларів США районним газетам у цих країнах для того, щоб забезпечити інформацією малотиражні газети та журналістів, які працюють у них (доступ до Інтернету, розвиток блогів тощо).


Білоруські та грузинські журналісти поділилися власними проблемами щодо існування свободи слова у своїх країнах. Зокрема, в Грузії ЗМІ досі залишаються політичними інструментами, а не бізнесом, який би заробляв гроші, існують фінансові проблеми та самоцензура журналістів, які вимушені через страх втратити роботу відсторонитися від виконання етичних або професійних обов'язків. Тим часом у Білорусі, незважаючи на зближення з ЄС, влада чинить тиск на місцеві ЗМІ та обмежує свободу слова.


Представник фундації "Солідарність" Світлана Заліщук запропонувала створити спільну платформу для медіа країн Східної Європи - для обміну досвідом та ефективної комунікації у рамках проекту "Східного партнерства". У цьому контексті представник Литви Віктор Чернишук запропонував використовувати позабюджетні кошти ЄС для розвитку ЗМІ. За його словами, частка їхнього використання Україною знаходиться лише на рівні 3,5 відсотка.


Учасники дискусії домовилися підготувати резолюцію і подати її в європейські інституції для реалізації у конкретному проекті України і ЄС - "Східне партнерство".


Як повідомляв УКРІНФОРМ, організатором заходу виступили Товариство Лева (м. Львів) та Фонд "Демократичні ініціативи" спільно з українськими та міжнародними партнерами.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 480. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект