НОВИНИ

26.10.2009 | Байден: Центральна Європа повинна допомогти Східній закріпити демократію
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

20 років тому вони скинули з себе кайдани комунізму і стали вільними. Тепер вони повинні допомогти своїм східним сусідам скріпити їхні молоді демократії. Саме ця ідея була лейтмотивом європейського турне віце-президента Сполучених Штатів Джозефа Байдена. Крім того, нова система протиракетної оборони, яку нещодавно оголосив президент Барак Обама, і яка має бути встановлена замість тієї, яку свого часу запропонував президент Джордж Буш, фігурувала зокрема в Празі та Варшаві, столицях, які дали свою згоду, як на стару так і на нову пропозиції.


Чеська Республіка і НАТО заявляють, що вони підтримують нову схему протиракетної оборони, яка має захищати Європу від ракетних нападів з боку Ірану та інших країн. Такі прояви підтримки стали завершенням європейського турне Джозефа Байдена.


Цей візит відбувся рівно через місяць після того, як президент США оголосив, що старі плани щодо ПРО відкидаються, натомість, розгортається новий план, який почнуть запроваджувати вже в 2011 році. Росія завзято протестувала проти оригінального плану Буша. Отож, коли Обама його анулював, багато хто в Східній Європі голосно заявив: Америка намагається покращити свої відносини з Росією, жертвуючи нашими інтересами. Група колишніх президентів та прем’єр-міністрів навіть безпосередньо звернулася до Обами з відкритим листом, в якому закликали його, не кинути їх на поталу тоді, коли Росія проявляє все агресивніші тенденції.


У Вашингтоні мабуть зрозуміли, що це серйозні побоювання, і якщо США хоче розраховувати на повну підтримку нового плану, а також не втрачати добру волю щодо США, яка панує в східноєвропейських країнах, щось треба робити. І ось це щось – роз’яснювальний візит, в якому США вустами свого віце-президента кажуть: ви нам потрібні і ми вас не покинемо. Ба більше, ми хочемо, щоб ви своїм досвідом і відданістю допомогли іншим стати сильними демократіями, сказав Байден, виступаючи в Бухарестському університеті.


Він, зокрема, згадав Україну, Грузію та Молдову. «Ми прагнемо, щоб сусіди Румунії, такі як Молдова, продовжували йти шляхом демократизації та економічних реформ, і коли вони будуть готові, могли б інтегрувалися в євроатлантичні інституції. Саме тому ми й допомагаємо стабілізувати економіку Молдови», – зазначив віце-президент США.


Щодо нової системи протиракетної оборони, як Польща, так і Чехія, погодилися брати у ній участь. На початку листопада до Праги має прибути група високих посадовців міністерства оборони США для конкретизації цього нового проекту.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект