Між Сполученими Штатами й Україною нині точаться переговори про можливе використання американською стороною українських радіолокаційних станцій як частини системи протиракетної оборони. Таке повідомлення надійшло від Олега Шамшура, посла України у CША.
Йдеться про дві радіолокаційні станції, розташовані у Мукачеве, на заході України, і у Севастополі. Вони призначені для попередження на випадок ракетної атаки. Радіус дії станцій – 1900 кілометрів. Нині їх модернізують на кошти, виділені Національною космічною агенцією України.
У минулому ці радарні установки Україна експлуатувала спільно з Росією, але наприкінці січня 2008-го року російська Державна Дума скасувала відповідну угоду з Україною, тож у свою чергу Президент Віктор Ющенко торік у серпні проголосив угоду недійсною.
Чи вигідно Україні надавати дві свої радарні станції Америці до розпорядження?
Президент Ющенко заявив цими днями у Молдові, що Україна прагне взяти активну участь у європейській системі колективної безпеки і ефективно використовувати свої технічні можливості.
«Ми хочемо врятувати, з технічної точки зору, високий потенціал цих (радарних станцій) з тим, щоб вони працювали для систем безпеки всіх європейських країн й усього світу», – сказав Віктор Ющенко.
Очевидно, що Київ розраховує також на значну економічну вигоду у випадку американської присутності на базах у Мукачеве та в Севастополі. Зокрема, посол Шамшур говорив про «можливість наших флагманів аерокосмічної індустрії утримуватися не лише на плаву, але й розвиватися», якщо буде досягнуто домовленості з Вашингтоном.
Вашингтон наразі не коментує
Насамперед варто зазгачити, що всі відомості про американо-українські переговори щодо можливості оренди або спільного використання радарних станцій – всі відомості поки що надходять лише з одного боку – з українського.
Олег Шамшур, посол України у Сполучених Штатах, заявив, що переговори точаться, але, за його словами, вони знаходяться «у стані робочого обговорення, поки що у достатньо початковій фазі». А Президент Віктор Ющенко повідомив, що досі Київ «не отримав жодної пропозиції» щодо розгортання елементів протиракетної оборони на території України.
Офіційний Вашингтон поки що мовчить.
|