Вступ до НАТО в найближчі роки малоймовірний, тож Україна шукатиме додаткових гарантій безпеки у Європі. ОБСЄ якраз переформатовує систему європейської безпеки, і Київ сподівається, що там про нього не забудуть.
На своїй зустрічі з українськими дипломатами у вівторок президент Віктор Ющенко зобов’язав їх краще дбати про національну безпеку за межами країни. Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Володимир Єльченко переконаний, що виконати доручення президента можна через Організацію з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ).
У грудні міністри закордонних справ країн ОБСЄ плануватимуть роботу на наступний рік та визначатимуть засади перегляду Будапештського меморандуму. Єльченко каже, що дипломати докладуть максимум зусиль, аби в новому документі ОБСЄ безпекові інтереси України були максимально враховані.
Київ визнає, що позаблоковий статус - це погано
«Україна належить до доволі невеликої залишкової групи країн, яка сьогодні не закрита жодною «парасолькою безпеки». Ми не в НАТО, ми не в ЄС, ми не в Ташкентському договорі. От для України, Молдови, країн Закавказзя та деяких балканських країн це принципово: як і хто може гарантувати їм безпеку»,- зауважив український представник при міжнародних організаціях у Відні.
За словами Володимира Єльченка, додатковою гарантією безпеки для України може бути схвалення статуту ОБСЄ, де були б чітко прописані функції організації і зобов’язання країн-членів. Щоправда, поки що проти цього документу виступають Росія і США. Але у 2013 році Україна хоче головувати у ОБСЄ і тоді, каже дипломат, ситуацію можна буде змінити на користь країні.
|