НОВИНИ

12.10.2009 | США не відмовилися від відкриття дипломатичної місії у Криму
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Сполучені Штати Америки не відмовилися від відкриття дипломатичного представництва у Криму – про це кримським журналістам заявив тимчасовий повірений у справах США в Україні Джеймс Петтіт. За його словами, ця установа буде повноцінним Генеральним консульством Сполучених Штатів – першим в Україні поза межами Києва.


 


 

Нинішній керівник американського посольства Джеймс Петтіт побував у Криму минулого тижня з нагоди гастролей на півострові джазових музикантів із США, але з журналістами спілкувався переважно з приводу майбутнього Генерального консульства Сполучених Штатів у Сімферополі. Рішення про його відкриття було ухвалене у грудні минулого року керівниками зовнішньополітичних відомств України та США. Але спершу офіційний Вашингтон вів мову про відкриття у Сімферополі «поста інформаційної присутності». Джеймс Петтіт тепер каже, що це було помилкою і тепер американська сторона хоче відкрити повноцінне генеральне консульство, яке, крім іншого, видаватиме й американські візи.


Втім, в інтерв’ю журналістам газети «Пєрвая кримская» він заявив, що американська сторона ніколи не називала певної дати, а говорила лише про наміри. За словами Джеймса Петтіта, тут багато факторів, в тому числі бюджетний, готовність кримської влади співпрацювати, бажання сімферопольський властей допомогти з пошуком приміщення.


Чи змінила кримська влада свою позицію?


У лютому Верховна Рада Криму офіційно висловилася проти відкриття в автономії дипломатичного представництва США. На пропозицію лідера «Російської громади Криму», першого заступника голови кримського парламенту Сергія Цекова, депутати ухвалили звернення до Президента, уряду і Верховної Ради України із закликом утриматися від рішення про відкриття американської дипломатичної установи у Сімферополі. Правда, з того часу вплив проросійських сил в парламенті автономії значно знизився і сьогодні вже стоїть питання про відставку Сергія Цекова з посади першого віце-спікера.


У постанові кримського парламенту з цього питання сказано, що наміри розмістити в адміністративному центрі автономії американський дипломатичний офіс «розцінюється значною частиною суспільства Криму як провокаційні, спрямовані на підрив політичної стабільності в АРК і в Україні, на подальше погіршення стратегічно дуже важливих українсько-російських відносин».


Водночас, Джеймс Петтіт висловив здивування і нерозуміння того, чому кримський парламент ухвалив таке «вороже, антиамериканське» рішення. Американський дипломат сказав, що «холодна війна» давно вже закінчилася, а з Росією у США встановлені партнерські стосунки. Він зазначив, що важливо, щоб в американцях у Криму «не бачили ворогів», щоб тут їх приймали привітно, тож в Посольстві «над цим працюватимуть».


Джеймс Петтіт, який протягом останніх пів року кілька разів бував у Криму і мав тут велику кількість зустрічей, також заявив, що значна частина населення Криму хотіла б, щоб тут усе ж було консульство США. Але, за словами дипломата, американська сторона не поспішає, сподіваючись, що «обстановка стане більш гостинною».


В кримському парламенті поки ніяк не прокоментували заяви американського дипломата. Схоже, попри політичні зміни в його керівництві, пов’язані з ослабленням впливу проросійських сил, до виборів пом’якшення публічної антиамериканської позиції перших осіб Криму чекати не слід.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект