Володарем Нобелівської премії миру за 2009 рік став президент США Барак Обама, якого нагородили "за виняткові дипломатичні зусилля" в справі боротьби з поширенням ядерної зброї і мирного врегулювання на Близькому Сході.
Серед фаворитів на отримання найпрестижнішої нагороди в світі експерти називали також зімбабвійського опозиційного політика Моргана Цвангірая.
Торік премію отримав колишній президент Фінляндії Марті Ахтісаарі, якого нагородили "за 30-річну миротворчу діяльність на різних континентах".
Нинішнього року на Нобелівську премію миру претендувала рекордна кількість кандидатів - 205, 33 з яких є громадськими і міжнародними організаціями. За деякими даними, на премію були також номіновані президент Франції Ніколя Саркозі й італійський прем'єр Сільвіо Берлусконі. Однак підтвердити імена претендентів не можна, оскільки академія тримає в таємниці свої списки, а їх оприлюднення відбувається тільки через 50 років.
Лауреата премії обирає Нобелівський комітет, в який входять п'ять осіб. Переможець отримує золоту медаль, диплом і 10 млн шведських крон (1,4 млн доларів).
Премія буде вручена лауреату в Осло 10 грудня, в річницю смерті в 1896 році її засновника, шведського винахідника Альфреда Нобеля.
|