НОВИНИ

01.10.2009 | Дії Грузії були 'початком невиправданої війни' ?
Джерело - Українська служба ВВС

У звіті дослідження, проведеного на замовлення ЄС, сказано, що війна в Грузії минулого року розпочалася в результаті грузинського наступу, який не може бути виправданий міжнародним правом.



Але у звіті також мовиться, що наступ був здійснений після кількох місяців провокацій і що міжнародне право порушили обидві сторони.


Росія визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії та зобов’язалася захищати їх.


Проте Грузії та переважна більшість у міжнародній спільноті далі вважають ті регіони частиною Грузії і в звіті мовиться, що визнання Росії «потрібно вважати нечинним в контексті міжнародного права і таким, що порушує суверенітет і територіальну цілісність Грузії.»


Відповідні агенції кажуть, що в регіону триває криза з біженцями і що підтримувана Росією влада в Південній Осетії не дозволяє повернутися до своїх домівок десяткам тисяч етнічних грузинів.


Хто винен?


Росія заявила, що звід дав «однозначну відповідь» на запитання хто розпочав конфлікт.


Проте Грузія заявила, що розслідування підтвердило, що Росія увесь час готувала війну.


Звіт подає, що у війні в серпні 2008 року загинули близько 850 людей і понад 100,000 стали біженцями – 35,000 з них досі не мають постійного місця проживання.


 


Розслідування замовила Рада Європейського Союзу, а звіт писав швейцарський дипломат Хейді Тальявіні з допомогою 30 європейських військових, юридичних фахівців та істориків.


Війна спалахнула 7 серпня 2008 року, коли Грузія обстріляла сепаратистський регіон Південну Осетію в намаганні повернути його під свій контроль. У попередні місяці там відбулася низка сутичок.


Російські війська швидко відбили наступ і просунулися вглиб території Грузії.



Конфлікт тривав 5 днів до того, як було узгоджене припинення вогню.


Російські війська відійшли, але збільшили свою присутність і в Південній Осетії і в Абхазії.


'Не виправдані'


"Обстріл Цхінвалі (південно-осетинської столиці) грузинською армією в ніч з 7 на 8 серпня позначив початок повномасштабного збройного конфлікту в Грузії," мовиться у звіті.


Там також сказано, що твердження Грузії про масштабне введення російських військ в Південну Осетію перед початком війни не можна «достатньо підтвердити», але вказано на свідчення поступового нарощування військових потужностей.


Звіт стверджує, що попри виправданість початкових дій Росії, яка відповідала на дії проти своїх військовослужбовців, її дії згодом і зокрема заглиблення в територію Грузії «далеко перейшли межі захисту» і були «порушенням міжнародного права».


"Більше того, подальші руйнування, які відбулися після угоди про перемир’я не можуть бути виправдані жодним чином."


Кореспондент BBC у Брюсселі Домінік Х’юз каже, що з огляду на певне покращення взаємин ЄС з Росією, Євросоюз може привітати звіт, але захоче дистанціюватися від його змісту.


Країни ЄС заявили, що звіт не має на меті покласти провину, а натомість "сприяти кращому розумінню причин і перебігу минулорічної війни".








Ґорі


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект