НОВИНИ

23.09.2009 | ЄС закликають протидіяти 'новим мурам' в Грузії
За матеріалами - Української служби ВВС

Група провідних європейських політиків, філософів і журналістів оприлюднили у низці міжнародних часописів відкритого листа, закликаючи Захід докладати більше зусиль, щоб підтримати Грузію після її минулорічної війни з Росією.

У листі, опублікованому, зокрема, в британській газеті "Guardian" та французькій "Mond" дванадцять підписантів запитують, чи засвоїла Європа уроки історії, готуючись цього року відзначати 20 річницю падіння Берлінського муру.

 Двадцятьма роками після звільнення половини континенту в Європі зводяться нові мури – цього разу суверенною територієюГрузії… чи хочемо ми погоджуватися, що кордони маленької країни можна змінювати силою в односторонньому порядку? Чи готові ми погодитися з фактичною анексією територій іншою великою країною?

 

Vaclav Havel, Valdas Adamkus, Mart Laar, Vytautas Landsbergis, Otto de Habsbourg, Daniel Cohn Bendit, Timothy Garton Ash, André Glucksmann, Mark Leonard, Bernard-Henri Lévy, Adam Michnik, Josep Ramoneda


У заклику, оприлюднення якого співпало з Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй, вони переконують 27 лідерів країн Європейського союзу визначити дієву стратегію допомогти Грузії, щоб домогтися виведення російських військ, які, за словами авторів, незаконно перебувають на території Грузії.


Важливий час оприлюднення листа


Головна думка відкритого листа - застереження: минуло 20 років після падіння Берлінського муру, проте, стверджують автори, на території суверенної Грузії зводяться нові мури.


Короткий лист, який вмістився лише на одну сторінку, з’явився трохи більше року по тому як Росія оголосила про підтримку незалежності Південної Осетії та Абхазії - двох регіонів, де пов’язаних з основними бойовими діями під час війни в серпні 2008 року.

 Ніхто не хоче протистояння з Москвою чи повернення до ворожої атмосфери холодної війни. Але так само важливо, щоб ЄС та країни – члени дали зрозуміти свою чітку позицію теперішньому керівництву Росії.

 

Vaclav Havel, Valdas Adamkus, Mart Laar, Vytautas Landsbergis, Otto de Habsbourg, Daniel Cohn Bendit, Timothy Garton Ash, André Glucksmann, Mark Leonard, Bernard-Henri Lévy, Adam Michnik, Josep Ramoneda


Заклик підписали, зокрема колишній чеський президент Вацлав Гавел, колишній польський дисидент Адам Міхнік, колишній провідний депутат Європарламенту Отто де Габсбурґ, французький філософ Андре Глюксман та інші.


Лист написали провідні європейські мислителі нашого часу, але його зміст співзвучний заявам грузинського уряду, який вже давно стверджує, що Росія є окупантом, але при цьому намагається переконати світ у правильності своїх дій.


Час появи заклику дуже важливий. До кінця місяця очікують появи висновків розслідування ЄС про причини війни в Грузії. Європейську комісію у цій справі очолює швейцарський дипломат Хеіді Тальявіні.


США обіцяють захищати цілісність Грузії


Пан Саакашвілі та Пані Клінтон


Держсекретар Гілларі Клінтон запевнила президента Грузії Міхаїла Саакашвілі, що США і далі будуть робити все можливе, щоб інші країни не визнавали незалежність Абхазії і Південної Осетії.


Пан Саакашвілі прибув до Нью-Йорк на 64-у сесію Генеральної Асамблеї ООН. Очікується, що 24 вересня він виступить з трибуни ООН з 20-хвилинною промовою.


Що обговорювали на зустрічі Клінтон і Саакашвілі, розповів журналістам заступник держсекретаря у справах Європи і Євразії Філіп Ґордон.


"Вона [Гілларі Клінтон] підкреслила послідовну і рішучу підтримку Сполученими Штатами суверенітету й територіальної цілісності Грузії. Держсекретар ясно заявила грузинам, що США не визнають і не збираються визнавати Південну Осетію і Абхазію, і що ми працюватимемо далі з іншими членами міжнародного співтовариства, щоб інші країни також не визнали їх. Як ви знаєте, на даний момент, крім Росії, незалежність цих регіонів визнали тільки Нікарагуа і Венесуела ", - сказав він.


"Ми жодним чином не маємо наміру полишати Грузію напризволяще", - підкреслив він.


"Незважаючи на тиск Росії, яка хоче домогтися міжнародного визнання республік, 99% міжнародного співтовариства їх не визнали. І ми працюємо з нашими грузинськими друзями над тим, щоб цього не допустити", - додав Ґордон.


"Ми докладаємо зусиль до того, щоб Росія виконувала умови угоди про перемир'я 2008 року, і над тим, щоб ваша країна [Грузія] знову зібралася воєдино, як це повинно бути", - наводяться слова Клінтон в поширеному Держдепом прес-релізі.


Москва і Захід по-різному трактують формулювання угоди про перемир'я, укладеної 12 серпня минулого року за посередництва президента Франції Ніколя Саркозі.


Американці та європейці наполягають, що мова в ньому йде про відведення військ обох сторін на позиції, які вони займали до початку конфлікту, іншими словами, про виведення російської армії з Південної Осетії і Абхазії. Москва впевнена, що повністю виконала свої зобов'язання, вивівши війська з неспірної частини території Грузії.


За словами пана Ґордона, США вважають важливим і необхідним, щоб інші країни не лише не встановлювали з відокремленими республіками офіційних дипломатичних відносин, а й продовжували розглядати їх у всіх практичних питаннях як частину Грузії.


Разом з тим заступник держсекретаря дав зрозуміти, що США виступають за мирне вирішення проблеми.


"Швидкого або військового рішення цієї проблеми [відновлення територіальної цілісності Грузії] не існує, і було б стратегічною помилкою шукати його, - сказав він. - Найкращим шляхом до мети є стратегічне терпіння і перетворення Грузії на привабливе місце для життя, в магніт для цих народів [абхазів і південних осетинів], щоб у них з'явилося бажання повернутися. Я думаю, грузини це розуміють ".


У розмові з грузинським президентом Клінтон наголосила на необхідності подальшої демократизації Грузії.


Позиція Європи


Тим часом, як повідомляє на своєму сайті німецький журнал Spiegel, комісія Євросоюзу, створена за ініціативою міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайера і його колег з країн Бенілюксу, поклала велику частину провини за торішню війну на Грузію, хоча не зняла відповідальності і з Росії .


На думку фахівців, Москва "сприяла ескалації конфлікту" застосовуючи надмірну військову силу.


Висновок комісії поки не оприлюднено. Її голова, швейцарський дипломат Хейді Тальявіні, має намір спочатку ознайомити з ним генсека ООН Бан Кі Муна і представників Грузії, Росії та 27 держав ЄС.


Міхаїл Саакашвілі днями поскаржився, що "деякі ідіоти говорять, ніби ми почали війну".


На думку Spiegel, висновки експертів знижують шанси Грузії на швидкий вступ до НАТО.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект