НОВИНИ

15.09.2009 | Влада України імітує виконання брюссельських угод щодо газу
За матеріалами - УНІАН

Експерти відзначають імітацію Україною роботи з виконання брюссельських газотранспортних домовленостей.


Зокрема, на прес-конференції в Києві експерт з енергетичних питань Олександр НАРБУТ заявив, що фактично робота з виконання домовленостей, підписаних у березні ц.р. у Брюсселі, не ведеться.


«На жаль, є дві моделі управління. Перша – цілеорієнтована, коли дії спрямовано на отримання результату, й друга, поширена на пострадянському просторі, – імітаційна. Основною причиною того, що брюссельські домовленості не виконуються, є те, що сьогодні в державному управлінні й в управлінні державними компаніями діє імітаційна модель. Коли пишуться плани, плани перекочовують із одного в інший документ, але де-факто нічого не робиться», - зазначив експерт.


За словами О.НАРБУТА, таким чином, проект як і раніше залишається на папері. «В рівній мірі тут усі винні, хто обіймає високі посади і міг би вплинути на хід подій. Традиційно, на окремих прес-конференціях, думаю, кожен показуватиме пальцем на іншого. Але загалом я б сказав: шкодую, що проект, за яким Євросоюз може судити про перспективи газо-енергетичного партнерства з Україною в газотранспортній сфері, як і раніше залишається на папері», - зазначив О.НАРБУТ.


Президент київського міжнародного енергетичного клубу “Q-CLUB” Олександр ТОДІЙЧУК погодився з тим, що в реалізації брюссельських домовленостей є імітаційна модель. «Погоджуюся, що більш ніж за півроку нічого не зроблено. Те, що зроблено, – це лише формальності», - сказав він.


При цьому, на його думку, Україна втрачає, можливо, один із останніх шансів залишити українську ГТС як домінуючу при поставках газу до Євросоюзу. «Вважаю, як експерт, надзвичайно великою помилкою й уряду, й НАК «Нафтогаз України» те, що не виконуються брюссельські домовленості. Те, що сьогодні робиться – це застосування жарознижуючих ліків замість того, щоб лікувати хворобу», - сказав він. На думку О.ТОДІЙЧУКА, реалізацію домовленостей також стримують близькі президентські вибори, й до їх завершення ніяких реформ у рамках брюссельських домовленостей проводити не будуть. «Мені здається, що основним гальмом реформ є те, що у нас попереду вибори, і НАК ("Нафтогаз України" - УНІАН) залишається джерелом фінансування виборів», - сказав він.


У свою чергу, радник голови правління НАК «Нафтогаз України» Іван ДІЯК зазначив, що робота з реалізації домовленостей ведеться, проте вона не є легкою. «Ті завдання, які ставляться перед нами, не зовсім прості. Ми повинні провести повну реорганізацію структури компанії, ми повинні забезпечити незалежність оператора ГТС, ми повинні розробити низку заходів із модернізації...», - зазначив він.


Як повідомляв УНІАН, 23 березня 2009 р. було підписано спільну декларацію України і ЄС за підсумками Міжнародної інвестиційної конференції з модернізації української газотранспортної системи, в якій Україна зобов`язалася створити прозорий газовий ринок.


Згідно з текстом декларації, український уряд узяв на себе зобов`язання забезпечити незалежність оператора з транзиту газу, зокрема, шляхом реалізації директиви ЄС під №55 від 2003 року щодо загальних правил внутрішнього ринку природного газу.


Також уряд узяв зобов`язання забезпечити прозорість і відкритість для інвесторів із модернізації газотранспортної системи й надати рівний доступ до відповідної фінансової та технічної інформації, а також забезпечити контроль над отриманими на модернізацію газотранспортної системи коштами.


Уряд України пообіцяв дати можливість операторам із транзиту газу діяти на комерційній основі для виконання свого бізнес-плану в довгостроковій перспективі. Україна також зобов`язалася забезпечити доступ третіх сторін до підземних сховищ газу на прозорих комерційних умовах.


При цьому реформи газового сектору Україна повинна завершити до кінця 2011 року, що буде також відображено в Угоді про асоціацію між Україною і ЄС, а також в Угоді про приєднання України до енергетичного співтовариства.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект