НОВИНИ

07.09.2009 | НАТО в пошуках свого стратегічного «я»
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Стратегічна концепція, на основі якої нині функціонує НАТО, була створена ще тоді, коли Альянс налічував лише 16 країн-членів. Нині, коли кількість держав-союзниць зросла до 28, постала потреба у перегляді ролі НАТО, його місій та стратегії, націленої на нинішні виклики світової безпеки.  
Голова групи експертів Мадлен Олбрайт та Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен під час прес-конференції у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі, 4 вересня 2009 р.


У Брюсселі вперше засідала група 12 експертів від різних держав, що мають закласти підвалини цієї нової стратегічної концепції Північноатлантичного Альянсу. Очолює групу колишній Держсекретар США Мадлен Олбрайт.


«Потреба у новій стратегічній концепції НАТО зрозуміла. Та концепція, що діє нині, була ухвалена у 1999-му, до террористичної агресії 11 вересня, до афганського конфлікту, до кібератак та піратства й коли до складу альянсу входило лише 16 країн», – пояснив потребу в новій концепції нинішній Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен. – «Світ змінився, як і загрози та й сама організація НАТО. Нам потрібна – і ми її матимемо – нова стратегічна концепція, що враховуватиме сьогоднішню дійсність, а також завтрашні виклики».


Серед країн-союзниць вже давно точаться дискусії щодо того, якою нині, у 21 столітті, повинна бути сутність цієї найбільшої військово-політичної організації.


Відповіді знайде «група 12 мудреців»


Що наразі має бути основою так званого «середовища безпеки»? Як адаптувати до нинішніх вимог військові сили НАТО? На всі ці питання від сьогодні шукатимуть відповіді 12 фахівців військово-стратегічної сфери, дипломатів та вчених з різних частин світу. «Група мудреців», яку обрав генсекретар за рекомендаціями національних урядів, повинна підготувати нову канцепцію до наступного саміту НАТО, що має відбутися наприкінці 2010 року. Очолює цю групу колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт, яка виступила у п’ятницю у Брюсселі з нагоди першого засідання експертів.


«Ми будемо враховувати всі необхідні та вирішальні чинники 21-го століття, так як вони стосуються найбільшого альянсу у світі»,– заявила вона. – «До того ж, ми працюватимемо відкрито й прозоро. Я особисто сприймаю цю місію дуже серйозно».


Відкритість процесу підготовки нової стратегії Північноатлантичного альянсу буде найбільшою за всю історію цієї організації. Експерти проводитимуть численні консультації та круглі столи у різних країнах.


«Росія не має права «вето»», – нагадала Мадлен Олбрайт


Концепція має враховувати стосунки НАТО з усіма партнерами. Зокрема, представниками арабського світу чи Росії. Про бажання покращити та розвинути стратегічну співпрацю між альянсом та Кремлем знову нагадав новий натовський голова Расмуссен. Мадлен Олбрайт також сподівається на дружні стосунки, хоча й нагадала, що права «вето» на рішення альянсу Москва не має.


«Я особисто вже казала, що Росія може мати свій голос, але не має права «вето». Тому важливо знати, що росіяни хочуть сказати і як нам це сприймати з огляду на інтереси НАТО. Проте, очевидно, що ми вестимемо внутрішній діалог щодо ролі Росії», – каже Мадлен Олбрайт.


До дискусій щодо нової стратегічної концепції залучається й широка громадськість. Створено спеціальну інтернет-сторінку, де можуть висловити свої думки всі користувачі глобальної мережі. Крім того, до обговорень залучатимуть і фахівців з країн, що не є членами альянсу. Зокрема, України.| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект