НОВИНИ

01.09.2009 | Путін їде до Польщі: компроміс із дулею в кишені
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

Напередодні пам’ятних заходів з нагоди 70-ої річниці початку Другої світової війни, які відбудуться у Гданську, російський прем’єр Володимир Путін запропонував компроміс. Утім, не обійшлося й без нових звинувачень. 



Путін: пакт був  

Звинувачуючи російське керівництво у «спробах реабілітувати сталінізм», чимало польських науковців, політиків і оглядачів, називали приїзд Путіна на пам’ятні заходи у Гданську небажаним. Російський прем’єр зробив крок назустріч. У своїй статті на шпальтах польського видання Gazeta Wyborcza Путін назвав пакт Молотова-Ріббентропа, яким Польщу було розділено між СРСР та гітлерівською Німеччиною,  «аморальним» і запропонував полякам «разом вшанувати пам'ять тих, хто звільнив Європу від нацизму».


«Позитивний сигнал»


Вже сам факт приїзду глави російського уряду на пам’ятні заходи є позитивним сигналом, вважає німецький історик Гергард Сімон. «Опосередковано Москва таким чином визнає, що війна розпочалася 70 років тому, першого вересня 1939 року, а не 22 червня 1941 року, коли Гітлер напав на Радянський Cоюз. Досі Росія не визнавала все, що в Європі сталося до цієї дати, частиною своєї історії. Офіційно для Москви існує лише Велика вітчизняна війна», - зауважив Сімон.


Зробивши реверанс на адресу поляків, Володимир Путін у своїй статті водночас звинуватив «деякі країни» у спробах «героїзації нацистських колаборантів». Раніше у цьому контексті російські можновладці неодноразово згадували Україну і країни Балтії. Гергард Сімон називає такі обвинувачення безпідставними.


«Колаборант номер один – це Сталін»


«Якщо вже говорити про колаборацію, то колаборантом номер один треба назвати Йосипа Сталіна. Він же 1939 року підписав з Гітлером пакт про поділ Центральної і Східної Європи! Після цього були й інші колаборанти, в тому числі й в Україні і Балтійських країнах. Але це не були нацисти», - нагадав німецький історик.


Загалом, говорити про те, що нинішнє російське керівництво розділяє європейське бачення історії ХХ століття, попри «статтю примирення» від Володимира Путіна ще зарано, каже Гергард Сімон. Адже пакт Молотова-Ріббентропа протиправним у своїй постанові 1989 року визнали ще депутати Верховної Ради СРСР. Інша річ, що стаття Путіна зробила очевидним, наскільки різним залишається бачення обставин початку Другої світової війни у Росії і Західній Європі. Адже російський прем’єр назвав пакт хоча й «аморальним», але водночас «продиктованим обставинами, що склалися». Натомість німецькі та польські історики переконані, що саме пакт Молотова-Ріббентропа і розв’язав Гітлеру руки для початку війни.


Напівправда про пакт Молотова-Ріббентропа


«Назвати пакт Молотова-Ріббентропа «аморальним» - це лише напівправда. Складно сказати, чи є напівправда кращою за брехню. У всякому разі, у Москві й досі відмовляються визнавати протиправними наслідки пакту такі, як окупація країн Балтії, яка тривала аж до розвалу Радянського Союзу. У Кремлі досі стверджують, що прибалти «добровільно» увійшли до складу СРСР, так само як і жителі Західної України та Білорусі», - зауважує Ґергард Сімон.


На переконання німецького історика, країни Європейського Союзу і Росія ніколи не дійдуть згоди в оцінці подій ХХ століття, доки Москва не визнає, що «Сталін і Гітлер рівною мірою були злочинцями». «Два тоталітарні режими спочатку поділили між собою Європу, а потім почали війну один проти одного», - підсумував Сімон.


 


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1685. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект