НОВИНИ

30.07.2009 | Україна залишається стратегічно важливою державою для США - американські експерти
За матеріалами - УКРІНФОРМ

Візит Джозефа Байдена довів, що Україна залишається стратегічно важливою державою для Сполучених Штатів Америки. Таке переконання висловили політологи під час дискусії на тему: "Україна у кризовому стані", що відбулася у Вашингтоні. Форум організовував вашингтонський Центр американського прогресу.







Експерти погодилися з тим, що Україна все ще перебуває у стані політичної кризи - конфлікт між законодавчою та виконавчою гілками влади паралізує функцію керівництва державою, а наближення президентських виборів лише додає напруження політичному середовищу.


Колишній посол України у США Стівен Пайфер відзначив, що попри всі негаразди, політичну нестабільність та глибоку економічну кризу, Україна не віддала своїх завоювань на полі демократії. "Сполучені Штати Америки бачать майбутнє України як демократичної, незалежної, стабільної та успішної європейської держави. І саме це у своїх виступах та під час зустрічей підтвердив Джозеф Байден", - вважає експерт. Вашингтон ніколи не визнає існування "зон впливу" Російської Федерації, переконаний він. Натомість США відстоюватимуть право держав, таких як Україна, на власну зовнішню політику та вступ до будь-яких організацій чи альянсів.


Разом з тим, американський віце-президент наголосив на необхідності для українських політичних лідерів знайти компромісні рішення, необхідні для подолання глибокої кризи. Стівен Пайфер вважає, що це було одним із найважливіших повідомлень під час візиту.


З ним погодився і колишній заступник Державного секретаря США Девід Кремер. Складна економічна ситуація - "найперша та найбільша загроза для України на сучасному етапі", і для вирішення першочергових завдань політичні лідери повинні "забути про розбіжності у поглядах". Енергетичну безпеку експерти вважають надзвичайно важливим фактором для "незалежності, суверенітету та здатності успішно розвиватися після виходу із кризи". Але для цього український уряд має зосередитися на питаннях енергоефективності. Субсидіювання ж енергетичної галузі стане причиною її непрозорості та розвитку корупції. Така ситуація створює додаткові можливості для посилення російського впливу на політичні та економічні процеси в Україні.


Важливого значення "російському факторові" надає і керівник програми з питань Росії та Євразії лондонського Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр. Оскільки політики Кремля не перестали вважати Україну частиною території "Великої Росії", будь-які серйозні зміни в контексті зближення відносин України зі США чи НАТО вважатимуться спробами "підібратися до російських кордонів", переконаний політолог.


Чимале занепокоєння у фахівців викликає також "постгрузинський" фактор, тобто усвідомлення того, що війна у цьому регіоні можлива в принципі, і кордони вже не є чимось недоторканим і священним. За таких обставин слід бути готовими до того, що питання суверенності та цілісності території України в контексті Криму та Чорноморського флоту може бути відкрите у будь-який час, попереджає експерт. До того ж, на Україну не розповсюджується дія статті 5 про колективну безпеку, що ускладнює ситуацію ще більше, пояснив Джеймс Шерр.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект