Перший формальний етап пройдено: міністри закордонних справ ЄС на зустрічі у Брюсселі ухвалили рішення передати заявку Ісландії на розгляд Єврокомісії. Тепер комісари мають надати рекомендацію про початок переговорів з Рейк’явіком. Однак схоже, що такої рекомендації не буде вже на саміті глав держав і урядів ЄС у грудні, як сподівалися ісландці. Річ у тім, що пропозиція шведського головування про прискорену процедуру вступу для Ісландії не здобула одностайної підтримки серед міністрів закордонних справ.
Під час розгляду ісландської заявки між міністрами розгорілася суперечка. Австрія виступила із вимогою паралельно з Ісландією вести переговори про вступ також із Хорватією та Албанією. «Я вважаю, що треба сказати «так» Ісландії, але також Хорватії і Албанії», - наголосив глава австрійського МЗС Міхаель Шпіндельеггер.
справ.
Шпіндельеггер: "так" для Хорватії і Албанії
Паралельних переговорів не буде
Але категорично проти паралельного процесу виступила Фінляндія. «Кожна країна вступає до ЄС на підставі власних досягнень», - сказав фінський міністр Александер Штубб. «До того ж, попереду в Ісландії ще велика битва, як і в кожної країни, яка заявляє про бажання стати членом ЄС», - додав Штубб.
Європейський Союз гарантував усім країнам Західних Балкан «європейську перспективу». Хорватія вже перебуває на завершальній стадії переговорів. Однак вступ, який був запланований на 2010 рік, відкладається через територіальну суперечку зі Словенією. Статус кандидата також вже має Македонія. Албанія нещодавно також подала заявку на вступ до ЄС. У Брюсселі пообіцяли, що розглянуть її, щойно у Тірані буде сформовано уряд. Однак сформувати новий кабінет албанцям поки не вдається, хоча новий парламент обрано ще наприкінці червня.
Ісландія: не прискорена, але швидка процедура
Попри відмову у прискореній процедурі, у випадку Ісландії розгляд формальних питань відбувається швидше, ніж зазвичай. Заявку Рейк’явіка на вступ до ЄС міністри розглянули вже за декілька днів після отримання документів. Натомість, приміром, Чорногорія чекала у подібній ситуації декілька місяців.
Глава МЗС Чорногорії Мілан Рочен мусив чекати на розгляд заявки декілька місяців
Очікується, що перевірка з боку Єврокомісії відповідності Ісландії критеріям ЄС може зайняти близько року. Це дуже короткий термін, адже ця острівна держава вже значною мірою інтегрована в європейські структури. Зокрема, Ісландія належить до Європейської зони вільної торгівлі та до Шенгенського простору. За словами глави шведського МЗС Карла Більдта, таким чином Ісландія вже пройшла значну частину шляху до ЄС. «Прискореного вступу не буде, але шлях все-таки коротший», - сказав Більдт.
Відкриті питання
У разі одностайного рішення глав держав і урядів про початок переговорів з Ісландією, ця країна отримає офіційний статус кандидата. Однак скільки триватимуть переговори, незрозуміло. Труднощі можуть виникнути при узгодженні норм для ісландських рибалок. В Ісландії досі полюють на китів, тоді як в Європейському союзі цей промисел рішуче засуджується.
Проблеми в ісландців можуть виникнути й через нерозв’язану суперечку з Нідерландами та Великобританією. Уряди цих країн вимагають від Ісландії відшкодувати 3,5 мільярди євро. Ці гроші Лондону і Гаазі довелося компенсувати 400 тисячам своїх громадян, які втратили гроші внаслідок банкрутства ісландського банку Icesave. Однак у Рейк’явіку не погоджуються з обсягом компенсацій. До того ж, у державній казні немає грошей.
|