У Києві під головуванням президента Віктора Ющенка та Віце-президента США Джозефа Байдена відбулися українсько-американські переговори.
На початку переговорів Віктор Ющенко відзначив стратегічний характер двосторонніх відносин, підтверджений у Хартії Україна – США про стратегічне партнерство від грудня 2008 року.
Марина Денисенко запитала колишнього міністра закордонних справ України Володимира Огризка, чи буде якесь конкретне наповнення візиту, оскільки, американські коментатори напередодні візиту писали про те, що нічого особливого, окірм символізму, вони від нього не очікують?
Володимир Огризко: Питання символізму теж є досить вагомим. Якщо віце-президент чітко і ясно дасть сигнали про відсутність змін в політиці США стосовно України, Грузії, інших пострадянських країн, то цей символізм дорого коштуватиме. Не можна вимірювати результати візитів кількістю напрацьованих документів. Налагоджено, можливо, дещо формалізований діалог по всіх питаннях, які є для нас ключовими. Це і безпекові питання, і енергетичні питання, питання регіональної співпраці.
Бі-Бі-Сі: Перезавантаження стосунків з Росією, про які неодноразово говорили і Москва, і Вашингтон, чи означатиме воно, що стосунки з Україною погіршаться або будуть законсервовані?
Володимир Огризко: Чекати того, що щось буде обміняне на інше, і тим “щось” буде Україна чи інші країни, я думаю, неправильно, тому що для американської адміністрації питання прав людини, свободи вибору є цінностями, які не обговорюються. Тому я чекаю від візиту підтвердження того, що в американській зовнішній політиці не прийматимуться концепції поділу країн на сфери впливу за рахунок налагодження нормальних стосунків з Росією. Не буде розвиватися політика США за рахунок зменшення інтенсивності наших стосунків на двосторонньому рівні.
Бі-Бі-Сі: Попередній американський президент з великим ентузіазмом ставився до ідеї членства України в НАТО, водночас Барак Обама демонструє стриманість. Під час останнього візиту до Москви він говорив про потребу згоди народу України на цей крок. Чи означає це те, що питання членства України в НАТО відсувається на невизначену перспективу?
Володимир Огризко: Мені так не здається. Я думаю, трактування висловлювання президента Обами про те, що це має бути консенсус, зовсім не означає висунення додаткових передумов. Були різні випадки, яким чином країни ставали членами альянсу. Були референдуми, але в основному це були політичні рішення керівництва країн, які подавали заявку на вступ. Я не бачу жодних проблем в тому, що нова адміністрація так само віддана ідеї євроатлантичної інтеграції України, тому що це питання цінностей. Якщо українське суспільство бажатиме вступу до НАТО, то жодних застережень з боку американської адміністрації, на мою думку, бути не може.
Бі-Бі-Сі: Чи можна тлумачити цей візит у світлі наближення передвиборчої кампанії в Україні?
Володимир Огризко: Це нормальна практика візитів на найвищому рівні, в тому числі у час, коли країна перебуває у передвиборчій стадії. Віце-президент США матиме зустрічі з нашим президентом, з прем’єр-міністром, з лідером опозиції. Це нормальний візит в нормальну демократичну країну, але, наскільки мені відомо, американська сторона непохитна в підтримці демократичних процесів в Україні, і буде лише вітати, щоб цей процес набував нової сили.
Бі-Бі-Сі: Після Києва Джо Байден вирушає до Тбілісі. Як відомо, розходження позицій Вашингтона і Москви щодо Південної Осетії та Абхазії лишаються досить великими. Наскільки важливий для самої Грузії приїзд віце-президента в переддень першої річниці російсько-грузинського конфлікту?
Володимир Огризко: Мені здається, що, на превеликий жаль, останнім часом в Москві усе більше забувають про основоположні принципи міжнародного права. І події, які відбулися минулого року, тобто визнання з боку РФ частини території суверенної держави, члена ООН, ОБСЄ і т. д. двома незалежними державами, говорить саме про це. Якраз у цьому контексті, месседжі, які віце-президент передасть Грузії в чергове підтвердять, що у світі такі підходи не сприймаються. Для Грузії це має винятково важливе значення.
Бі-Бі-Сі: Вже декілька місяців в Україні немає міністра закордонних справ, чи можна взагалі говорити, що в Україні є зовнішня політика зараз?
Володимир Огризко: Як ви знаєте, зовнішню політику в Україні визначає і реалізує президент, тому вона, безумовно, є і буде. МЗС і міністр лише реалізують настанови, курс, який визначає президент. Але я розумію підтекст вашого питання і переконаний, що країна, яка вже більше, ніж 5 місяців не має міністра, програє. Мені здається, що повну відповідальність за цю ситуацію несуть сили, які сьогодні представлені в українському парламенті.
|