НОВИНИ

13.07.2009 | Від Групи восьми 20 мільярдів доларів для голодної Африки. Підсумки саміту
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

В Італії в п’ятницю завершився триденний розширений саміт лідерів Групи восьми (семи найрозвиненіших країн світу і Росії). Як зауважують оглядачі, доленосних рішень цьогорічне зібрання не ухвалило, хоч деякі домовленості щодо боротьби зі зміною клімату президент США назвав історичними.
Групова фотографія світових лідерів під час останнього дня роботи саміту G8 у італійському містечку Аквіла, 10 липня 2009 р.


Останній день роботи був чи не найпродуктивнішим. Йшлося про допомогу бідним народам Африки. Глави держав Групи восьми вирішили для подолання голоду і бідності виділити континенту 20 мільярдів доларів фінансової підтримки. Така сума виявилася неочікуваною, раніше планували допомогу на 5 мільярдів менше.


Британській прем’єр Гордон Браун заявив: «Президент США Обама, я та інші лідери узгодили програму допомоги на 20 мільярдів доларів протягом трьох років. Ці кошти призначені для розвитку харчової промисловості та аграрного сектору, щоб гарантувати продовольчу безпеку в найбідніших країнах, щоб вони були спроможні забезпечувати себе продовольством».


Чотири роки тому «вісімка» пообіцяла Африці подвоїти допомогу до 2010 року, але більшість країн не виконала своїх зобов’язань через спустошення національних бюджетів із причин економічної кризи. «Вісімка» визнала свій борг перед Африкою і таким чином збільшила розмір фінансової підтримки. Про зобов'язання заможного світу президент США особисто заявить ще в Африці – з Італії Барак Обама вирушає до Республіки Гани.


Лідери наголосили, що відкриті ринки – важлива основа для економічного розвитку, тому висловилися проти політики протекціонізму і за готовність працювати над стриманням девальвації національних валют. Президент США Барак Обама зазначив: «Ми досягли важливого консенсусу стосовно того, що ми всі повинні продовжувати працювати задля відновлення економіки і реформування національних та міжнародної фінансової систем».


Висловилися за непоширення ядерної зброї


Впливові лідери світу у спільному комюніке висловилися за непоширення ядерної зброї. У зв’язку з цим згадали про Іран, де після президентських виборів відбулися криваві громадські протести. Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила: «Ми критикували Іран досить жорстко з приводу того, що там не дотримуються права людини, зокрема право на демонстрацію, висловлення власної думки. Ми знову закликали іранську владу зупинити свою ядерну програму і почати переговори з міжнародною спільнотою. Те саме стосується і Північної Кореї».


На саміті зафіксували один важливий момент, про що голосно говорить світова преса. У четвер в кулуарах американський президент Барак Обама, вітаючись, потиснув руку лівійському лідерові Муаммару Каддафі. Як зауважують, це може означати нову сторінку поліпшення відносин між двома країнами, які довгий час були складними.


Хочуть розширити формат засідань G8


Щодо майбутнього формату засідань «вісімки», то більшість керівників у своїх виступах погодилися розширити формат. До Групи восьми має долучитися група п’яти країн (Китай, Індія, Мексика, Бразилія, Південно-Африканська Республіка), а також Єгипет, як це було в Аквілі. На думку лідерів, така взаємодія буде ефективнішою для розв’язання глобальних проблем.


Учасники саміту висловили задоволення організацією зустрічі з боку Італії. Дуже позитивно оцінили ідею проведення саміту не на фешенебельному курорті Сардинії, а в місті, що потерпіло внаслідок природного лиха. Деякі лідери побували на місці трагедії, спілкувалися з потерпілими людьми, висловили їм свою підтримку.


«Зірка саміту» – Обама


Безумовно, «зіркою саміту» був американський президент Барак Обама і його дружина. У п’ятницю подружжя побувало у Ватикані на аудієнції з Папою Бенедиктом 16. Обама поінформував понтифіка про підсумки засідань «вісімки». Американський президент сказав, що в майбутньому очікує надто міцних стосунків між США та Ватиканом.


Італійців приємно вразив факт, коли Обама з відкритою посмішкою без жакету в білій сорочці, закотивши рукава, але при краватці, прийшов у зруйнований центр міста Аквіла, спілкувався з рятувальниками і потерпілими. Це був його перший офіційний візит до Італії.


Говорячи про дозвілля лідерів, то тут також була зосереджена увага на американському президентові. У перервах між дискусіями про клімат, ядерні роззброєння Барак Обама залюбки грав у баскетбол на спеціально облаштованому майданчику. Дуже привітно відгукується і преса, і люди про Мішель Обаму, про її прості елегантні сукні.


Гостей саміту частували виключно італійською кухнею. Дружини інших лідерів побували з екскурсією в Римі, на аудієнції у Папи Римського і в зруйнованій Аквілі. Також приїхав на місце землетрусу голлівудський актор Джордж Клуні, посланець миру від ООН. Він повідомив, що у вересні прибуде до потерпілих районів знімати новий фільм.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6237. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект