НОВИНИ

06.07.2009 | Ісландія: жебраки на шляху до ЄС
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Скандинавські країни тримаються купи і не залишать Ісландію напризволяще. Таким був лейтмотив нещодавньої зустрічі міністрів закордонних справ Данії, Фінляндії, Швеції та Норвегії. Ці країни домовилися дати Рейк’явіку довгостроковий кредит обсягом в 1,8 мільярди євро. Крихітну Ісландію з її 300-тисячним населенням від дефолту рятують усім світом. Раніше багатомільярдні кредити вже пообіцяв Міжнародний валютний фонд, Європейський союз і Росія.


Шведський міністр закордонних справ Карл Більдт заявив, що під час головування в ЄС Стокгольм домагатиметься якнайшвидшого розгляду заявки Ісландії на вступ до ЄС, яку парламент має подати вже у липні. За швидкою процедурою маленька острівна держава може стати членом ЄС вже 2011 року.


 


Боргове ярмо


 Однак на поліпшення добробуту у зв’язку з приєднанням до спільноти ісландці не сподіваються: острів’яни ще довго розгрібатимуть наслідки осінньої катастрофи на фінансових ринках. У четвер парламент країни схвалив «стабілізаційний пакт», який передбачає значне підвищення податків і скорочення соціальних виплат. Зокрема, на п’ять відсотків буде скорочено фінансування шкіл і лікарень. Більше того: кожне міністерство має протягом найближчих тижнів розробити план: як заощадити у своєму відомстві десять відсотків коштів.


Вісім з десяти ісландців сплачують іпотеку. Вісім з десяти ісландців сплачують іпотеку.


Крім суттєвого зростання податку з прибутку, а також податку на додану вартість на деякі групи товарів, буде збільшено акцизний збір з алкоголю і тютюну. Рівень безробіття в Ісландії за декілька місяців зріс з двох до майже десяти відсотків. Як наслідок: страхові внески для допомоги безробітним значно збільшилися. Боргове ярмо нестиме ще не одне покоління ісландців: після вимушеного одержавлення трьох найбільших банків країни державна заборгованість перевищує внутрішній валовий продукт у десять разів. Не бажаючи нести на своїх плечах цю тяжку ношу, чимало молодих людей, особливо висококваліфіковані спеціалісти, виїжджають за кордон.


У боргах погрузла не лише держава у цілому, а й окремо більшість ісландських родин. Вісім з десяти сімей мусять виплачувати довгострокові іпотечні кредити, більшість яких – в іноземній валюті, яка з початку року подорожчала у кілька разів. Майже кожна друга сім’я виплачує валютний кредит на автомобіль. 



Найбільша «мильна булька» в історії людства


 


Фінансовий ринок Ісландії увійшов в історію: його капіталізація на піку становила 250 відсотків ВВП країни. Це був найвищий показник у світі. В ісландські цінні папери, очікуючи швидкого прибутку, багато років вкладали всі підряд – від фінансистів з Уолл Стріт до австрійських стоматологів. «Найбільша мильна булька планети» восени минулого року лопнула. Тепер обсяг фінансового ринку становить лише 16 відсотків від ВВП.


 





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект