У п’ятницю французький президент Ніколя Саркозі відвідав Швецію. Цей перший за останні 9 років офіційний візит лідера Франції до Стокгольма, який щойно почав головування у Євросоюзі, не випадковий. Коротка дискусія між лідерами двох країн виявилася доволі напруженою та стосувалася насамперед європейський проблем. А саме: Лісабонської угоди, виборів голови Єврокомісії, розширення ЄС та бюджетної дисципліни країн-членів. Якщо у перших двох темах між лідерами Швеції і Франції виявилося повне розуміння, то щодо вступу Туреччини до Євросоюзу Париж і Стокгольм зберігають цілком протилежні позиції.
Візит президента Ніколя Саркозі до Швеції, яка від 1 липня керує Євросоюзом, мав доволі чітку мету. Взятий Стокгольмом курс на прискорення вступу Туреччини до складу співдружності не на жарт занепокоїв офіційний Париж. Слід зазначити, що «турецьке питання» вже було причиною термінового скасування візиту пана Саркозі до Швеції, коли на початку червня шведський міністр у інтерв'ю французькій «Фіґаро» заявив про швидке членство Туреччини в ЄС.
«Наша позиція у питанні прийому Анкари до європейського блоку держав зрозуміла та відома – це прискорення вступного процесу», – неодноразово заявляв прем'єр-міністр Швеції Фредрік Райнфельдт. Після годинної зустрічі зі шведським лідером французький президент Ніколя Саркозі підтвердив непохитність своєї позиції.
«Всі знають: у питанні розширення ЄС у нас щодо Туреччини різні позиції, – зазначив французький лідер. – Я повністю розумію, що прем’єр-міністр Райнфельдт, як голова Європейської ради ЄС, повинен зважати на думки всіх членів. Швеція має свою позицію і я її поважаю. Але й Франція теж має свою – і вона незмінна. Стосовно Туреччини, я кажу: асоціації – «так», але інтеграції – «ні».
Отже, досьє щодо вступу Туреччини до Євросоюзу все ще залишатиметься причиною «прохолоди» у дипломатичних стосунках між Францією та Швецією.
Франція не поспішає до бюджетної дисципліни
Інше досьє, що дратує пана Саркозі, – це нинішня фінансово-економічна політика Євросоюзу, яку відстоюватиме Стокгольм. Швеція – визнаний чемпіон у впровадженні ефективних заходів із оздоровлення своєї фінансової системи – закликає партнерів по співдружності зменшити дефіцити бюджетів. Іншими словами, Стокгольм хоче повернути Євросоюз до колишньої бюджетної дисципліни, яка похитнулася після витрат сотень мільярдів євро на боротьбу із кризою.
Але ця стратегія поки що не дуже подобається Парижу. Французька влада нещодавно заявила, що знову готує велику національну позику на початок наступного року аби підтримати свою фінансову систему та вітчизняну промисловість.
Попри ці розбіжності, нинішня зустріч французького президента Ніколя Саркозі та шведського прем’єр-міністра Фредріка Райнфельдта, мала доволі конструктивний характер.
«Бажаю спокійнішого серпня» – Саркозі
І, звичайно ж, з огляду на початок головування Швеції в ЄС не обійшлося й без побажань.
Говорячи про чутки щодо небезпеки нового конфлікту на Кавказі та надходження інформації про велику концентрацію російських військ біля грузинських кордонів, Ніколя Саркозі зазначив: «Щодо скупчення (російських) військ у мене немає особливої інформації. Але я бажаю Фредріку, аби нинішній серпень був спокійнішим, ніж той, що мені довелося пережити минулого року». У такий спосіб Ніколя Саркозі натякнув на минулорічний російсько-грузинський конфлікт, протягом якого йому, як тодішньому голові Європейської ради ЄС, довелося взяти на себе роль посередника між Москвою та Тбілісі.
|