НОВИНИ

03.07.2009 | Обама їде до Москви: чи буде «перезавантаження»?
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Залишаються лічені дні до приїзду до Москви американського президента Барака Обами. Прийшовши до влади, він оголосив, що хоче «перезавантажити» стосунки з Росією. Чи відбудеться це «перезавантаження»? Наскільки продуктивним воно буде? Як воно вплине на європейські країни, сусідні з Росією? Про це напередодні візиту розмірковують політики та аналітики.


 
Архівна фотографія. Барак Обама і Дмитро Медведєв під час зустрічі у Лондоні. 1 квітня 2009 р.


У понеділок президент США Барак Обама має продемонструвати, наскільки серйозно він обіцяв змінити підхід у стосунках із Росією. Головна тема переговорів – укладення нового договору про контроль над ядерним озброєнням, який сторони прагнуть підписати до кінця року, не викликає великих суперечок.


Проте з більшості інших питань між Вашингтоном і Москвою мало порозуміння, бо в Росії далі вбачають в Америці суперника, якщо не ворога, каже представник Ради національної безпеки США Майкл МакФол.


«Вони, тобто російські офіційні особи, бачать світ у рамках гри з нульовою сумою. Вони розглядають Сполучені Штати як суперників, я навіть думаю, що коли вони говорять про нас між собою, то вживають і сильніші слова. Вони думають, що наша задача номер один – це послабити Росію, оточити її, і робити речі, які будуть посилювати нас, і послаблювати Росію», – зазначає Майкл МакФол.


Обама планує звернутися і до російської громадськості


Одним із найсуперечливіших питань є питання можливості вступу до НАТО Грузії та України. Після війни в Грузії стосунки Росії з НАТО та США опустилися до найнижчого рівня за останні роки. Росія далі порушує умови перемир’я, досягнутого за посередництва Франції. Вона не лише не вивела свої війська з території грузинських сепаратистських регіонів Абхазії та Південної Осетії, але й проводить на кордонах Грузії наймасштабніші військові маневри з часів падіння Радянського Союзу.


За словами МакФола, Барак Обама планує «дуже чітко» заявити про це і визначити американські інтереси, включно з розширенням НАТО.


«Ми плануємо говорити дуже відверто, так само, як це було під час першої квітневої зустрічі з президентом Росії Дмитром Медведєвим, – каже Майкл МакФол. – А вже потім ми з’ясуємо, чи існують способи переконати Росію співпрацювати з нами над речами, які ми визначаємо, як наші національні інтереси».


Представник Ради національної безпеки США також зауважив, що Обама, як і під час своїх попередніх візитів до Європи чи Близького Сходу, планує звертатися не лише до лідерів, але і напряму до суспільства. Також протягом дводенного візиту він матиме зустрічі з бізнесменами та представниками громадянського суспільства.


Вберегти стосунки від повного колапсу – також досягненням


На думку експерта з Центру стратегічних та міжнародних досліджень Сари Менделсон, візит Обами – це спроба, певний шанс, і не слід чекати від нього великих результатів.


«Ідея полягає в тому, щоб спробувати дати російському уряду та російському суспільству платформу, на якій можна було б побачити, чи є перспективи нових, інших стосунків», – зазначає Сара Мендельсон.


Зі свого боку, Москва також проголошує бажання покращити стосунки зі США. Але в Кремлі ставлять передумови – Вашингтон має змінити свою політику. Незважаючи на це, на переконання російських політологів, справжньої конфронтації з Вашингтоном у Росії не хочуть. Тому, за словами російського політолога Георгія Мірського, якщо саміт у Москві допоможе вберегти стосунки від повного колапсу, то і це буде важливим досягненням.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект