НОВИНИ

02.07.2009 | З.Бжезинський: Україна у нових правилах гри
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Впливовий британський часопис "Financial Times" друкує статтю Збігнєва Бжезинського, присвячену майбутнім переговорам у Москві між президентами США та Росії. У статті, зокрема, заторкується тема подальшого розширення НАТО і можливого долучення до альянсу України та Грузії.Не можна ігнорувати той факт, - зазначає пан Бжезинський, - що існують серйозні, хоча вони й не загрожують війною, геополітичні конфлікти інтересів між США та Російською Федерацією. Сутність їх у тім, що пан Путін незадоволений розпадом Радянського Союзу і прагне у якійсь формі повернути цей процес назад. Здобуття контролю над Україною може по суті справи привести до відновлення імперської Росії, що загрожує потенційними конфліктами у Центральній Європі. А якщо вона підкорить Грузію, то Захід втратить життєво важливий енергетичний маршрут, що сполучає його з Каспійським морем та Центральною Азією. Тоді й у Азербайджана не залишиться іншого виходу, окрім як підкористися Москві.


Напевно, - веде далі Збігнєв Бжезинський, - що під час зустрічей в рамках самміту панове Путін і Медведєв шукатимуть ознаки відмови адміністрації США від угод про партнерство з Україною та Грузією, які були укладені колишнім президентом Джоджем Бушом. Навіть ненавмисний сигнал на підтвердження цього буде розцінено як дозвіл на більш рішучі дії Росії проти тих двох країн.


Тому, на думку ветерана американської політики, потрібна відверта дискусія, щоби встановити певні взаємоприйнятні "правила гри". США можуть дати зрозуміти, що членство в НАТО для тих країн не є близьким і невідворотнім, однак Сполучені Штати і Росія повинні поважати право України та Грузії, якщо вони зроблять вибір на користь альянсу. Тим часом Росія повинна усвідомити, що застосування сили чи розпалювання етнічних конфліктів з метою дестабілізації України чи Грузії призведе до погіршення американо-російських відносин.


Чіткість у цих питаннях, досягнена за рахунок ввічливих, але водночас реалістичних обговорень, зменшить небезпеку того, що Росія намагатиметься відновити імперську систему на просторі, який раніше займала царська імперія, а після неї Радянський Союз. Поступова консолідація існуючого на данному просторі національного плюралізму прискорить процес зникнення історично безплідних імперських амбіцій."


Збігнєв Бжезинський

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект