НОВИНИ

01.07.2009 | Зміна влади в Євросоюзі: Швеція замінює Чехію
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Минає півріччя головування Чехії в Європейському Союзі. 1 липня Чехія передасть крісло голови ЄС Швеції й вибрала для проведення цієї урочистої процедури східно-чеське місто Літомишль. Вибір не випадковий. В Літомишлі народився відомий чеський композитор Бедржих Сметана, який частину свого творчого життя провів у Швеції. Музична позитивна метафора все ж не приховає тих сторін чеського головування, які визначили його провідні риси: на загал Чехія впоралась, хоча її головування було хаотичним, часом навіть непередбачливим.


На початку року під оптимістичну мелодію 9-ї симфонії Бетховена, котра є офіційним гімном Євросоюзу, чехи обіцяли всім європейцям солодке життя. Такою була реклама з кубиком цукру, яку винайшли саме в Чехії. В Брюсселі чехи представили програму головування, яка мала на меті – об’єднати Європу, відкинути протекціонізм, налагодити діалог ЄС зі США та Росією, подолати незгоди на шляху схвалення Лісабонського договору.


Та ніхто включно з тодішнім головою уряду Чехії, який одночасно був і головою Європейської ради ЄС, Міреком Тополанеком не міг передбачити, що з початком року світ ще сильніше охопить економічна криза, що в січні вибухне російсько-українська газова війна і що всередині власної країни зріє сила, яка скине його уряд.


На початку все вдавалось. Чехи зуміли оперативно налагодити діалог між Україною та Росією в газовій кризі, принаймні замерзаюча Європа доволі швидко отримала газ. Чехи зуміли, хоча й далося це нелегко, переконати Францію й Німеччину не відстоювати вузьконаціональні інтереси в ім’я оздоровлення європейської економіки. На критику французького протекціонізму з боку Чехії особливо гостро відреагував президент Франції Ніколя Саркозі. Але і це здолала Чехія. Вдався Чехії й саміт ЄС-США, на який до Праги прибув американський президент Барак Обама. Здавалось, що Чехія – дебютант на європейському троні – іспит витримає до кінця.


Скандал із «Ентропою»


 





Бельгія - Офіційне відкриття інсталяції «Ентропа» у штаб-квартирі Ради ЄС в Брюсселі, 15 січня 2009 р.


Перший удар надійшов звідти, звідки його ніхто не чекав. 12 січня в Брюсселі празький митець Давид Черний відкрив сатиричну інсталяцію «Ентропа», що в перекладі з грецької означає непорядок, безлад. 27 частин «Ентропи» символізують країни-члени Євросоюзу. Наприклад, Румунія виглядає як парк Дракули, Бельгія нагадує напівпорожню коробку від шоколаду, на Люксембурзі висить табличка «На продаж». Найменше пощастило Болгарії, котру автор зобразив у вигляді кількох турецьких туалетів (для сидіння навпочіпки).Розгорівся дипломатичний скандал, який закінчився тим, що автор Болгарію з твору усунув.


Давид Черний пояснив це жартом: «Це така іронія, просто «Ентропа» як розкладання цілого, як розпад, як жарт про те, що наша Європа з чогось складається. Це була моя така ідея. Деякі частини «Ентропи» мені вдались краще, інші гірше


«Найбільший євроскептик» – президент Чехії


Тільки-но скандал із «Ентропою» почав вщухати, як у березні проліва опозиція на чолі з соціальними демократами своїми діями спричинила падіння уряду Чехії, що суттєво підірвало політичну позицію країни в ЄС. Не допоміг іміджеві Чехії й її президент Вацлав Клаус. Виступаючи в Європарламенті, він розкритикував Лісабонський договір і ЄС в цілому, що змусило низку депутатів залишити залу.


Підсумок головування для Чехії в цілому невтішний: країна, де немає політичної стабільності, а президентом є «найбільший євроскептик», не може забезпечити стабільність «27-ки». На думку аналітиків, саме цим найбільше запам’ятається чеське головування в ЄС, та ще «Ентропою», яка зараз експонується в Празі. Відтак не до Брюсселя, а до Праги тепер їдуть сотні туристів, щоб побачити по-чеськи хаотичну Європу.


Оксана Пеленська



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект