НОВИНИ

24.06.2009 | Важливо, що про візит віце-президента США Байдена в Україну оголосили до московського візиту президента Обами – Дейвід Кремер
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

На Україну знову звертає пильнішу увагу офіційний Вашингтон. Білий Дім повідомив, що 20–24 липня Грузію і Україну відвідає віце-президент США Джозеф Байден. Офіційна мета візиту – продемонструвати підтримку Сполученими Штатами демократичних та економічних реформ у цих державах, а також обговорити «питання, які становлять спільний інтерес». 


Як написала з цього приводу американська газета «Нью-Йорк Таймз», візит віце-президента – це намагання зберегти делікатну рівновагу між зусиллями щодо «перезавантаження» відносин із Москвою після довгого періоду напруженості без того, щоб погодитися з претензіями Росії на особливу сферу впливу на пострадянському просторі.


Про перспективи українсько-американського співробітництва Радіо Свобода говорило з Дейвідом Кремером, колишнім куратором України у Державному департаменті США, а нині експертом впливового аналітичного центру у Вашингтоні – Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів.


– Ви закликали президента США Барака Обаму відвідати Україну по дорозі до Москви, куди він прямує 6 липня. Чи оголошений візит до Києва віце-президента Джозефа Байдена у другій половині липня буде достатнім сигналом для підтримки України?


– Звісно, що візит в Україну президента Обами був би найкращим варіантом. Але те, що віце-президент поїде з окремим візитом, який не пов’язаний із поїздкою до Москви, також є добрим сигналом. Це вірне рішення, і важливо, що про нього оголосили ще до того, як президент Обама поїде до Москви. Тому я вітаю таке рішення Білого дому.


Нещодавно Ви написали про те, що Україна опинилася на краю прірви, що держава коливається між економічним крахом, російським впливом і невизначеними обіцянками Заходу про допомогу, що за цих обставин Вашингтон мав би піти на рішучі кроки, щоб підтримати Україну. Які саме рішучі кроки Ви маєте на увазі?


– Я не хочу перебільшувати нашої ролі. Відповідальність за зміцнення України лежить передовсім на лідерах цієї країни. Я сподіваюся, що вони усвідомлять важливість об’єднати зусилля для того, щоб протидіяти економічній кризі, дати раду енергетичному конфліктові з Росією, зосередитися на необхідних реформах. Я думаю, що для Заходу, для США, але також і для ЄС важливо наголосити на своїй підтримці України, готовності надати допомогу в політичній та економічній площині і продемонструвати, що західна політика буде зосереджена не лише на Росії, але також значною мірою на Україні.


– Як «перезавантаження» російсько-американських відносин впливає на Україну? В експертних колах подейкують, що чим тепліші відносини між Москвою і Вашингтоном, тим менше значення Україна має для США. Чи адміністрації Обами вдається зробити виняток?


– Було присвячено багато уваги політиці стосовно Росії. І це зрозуміло, адже в грудні закінчується термін дії Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1, англ. START I, рос. СНВ-1), а США зацікавлені в новій угоді. Багато хто чекав сигналу, що «перезавантаження» відносин із Росією не буде відбуватися ціною міцніших відносин з Україною, і я гадаю, що відповіддю Білого дому і стало повідомлення про візит віце-президента США до Києва. Він свідчить про високий рівень уваги, і я думаю, що це позитивний сигнал.


– Оглядачі очікують, що новий Президент України буде більше орієнтуватися на Москву. Як це враховують у Вашингтоні?


– Я не думаю, що президентська кампанія в Україні має бути зосереджена на фальшивому виборі між Росією і Заходом. Це штучний вибір. Хто б не переміг на виборах, має налагодити добрі відносини і там, і там. США зацікавлені в тому, щоб Україна мала міцні відносини з Росією. Ми також хочемо поглиблювати відносини України з євроатлантичними установами. На наш погляд, Україна це може робити одночасно.


– Чи Вам відомо, які кандидатури розглядають на посаду нового посла США у Києві? Які чутки кружляють у дипломатичних колах?


– Вашингтон – місто, повне чуток, але нічого офіційно я не чув. Я не знаю, хто буде новим послом, але певен, що це буде добра кандидатура, і сподіваюся, що це станеться скоро.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6598. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект