НОВИНИ

23.06.2009 | Росія слабша держава, ніж Україна - американські експерти
За матеріалами - Української правди, Радіо "Свобода".

У той час, як із Росії чути сумніви у спроможності України як держави, американські оглядачі вважають, що нині Росія менш стабільна, ніж Україна.


Цей висновок випливає з рейтингу держав, які не відбулися (Failed states index), який спільно готують американські "Фонд миру" і журнал "Зовнішня політика".


Водночас американські оглядачі звертають увагу на такі виклики для української державності, як розкол еліт і втрата довіри суспільства до влади.


На мапі світу, яку підготували американські спостерігачі, Україна – серед держав, які опинилися на межі між стабільністю і розвалом. За даними цьогорічного рейтингу, нині становище в Україні трохи ліпше, ніж торік: вона посідає 110-те місце зі 177 держав.


 


При цьому сусідні з Україною Росія, Білорусь і Молдова опинилися у списку держав, які перебувають у небезпечному стані. У Росії 71-ше місце, в Білорусі – 66-те, а в Молдови, де не загоюється проблема Придністров’я, ще гірше місце у рейтингу – 54-те. Натомість сусідні поляки та угорці живуть уже у стабільних країнах.


Найгірше у цьому рейтингу перше місце займає Сомалі. Далі – Зімбабве і Судан, де ситуація критична. Найміцніші держави, за оцінкою американських дослідників, нині у північних європейців, швейцарців та ірландців.


Фахівці з американського "Фонду миру" і журналу "Зовнішня політика" готують свій щорічний рейтинг на основі 12 критеріїв – соціальних, економічних і політичних.


Дослідник "Фонду миру" Марк Лукас пояснює Радіо "Свобода" гірші показники Росії порівняно з Україною передовсім різним ступенем рівня демократії.


"В Україні політичний розкол дуже глибокий, але все одно становище набагато прозоріше. Не вщухає конфлікт між Тимошенко і Ющенком, але це відбувається в межах демократичного процесу, тоді як у Росії фактично склалася однопартійна система", – вважає Лукас.


До чинників, які підривають Росію зсередини, американський оглядач додає серпневу війну з Грузією і повстанські рухи на російському Північному Кавказі.


Суттєва різниця між Україною і Росією також є в економічній царині, продовжує Лукас.


"Якщо глянути на цифри, то з першого погляду може здатися, що справи в Росії набагато кращі, але оскільки вона настільки залежна від доходів від продажу нафти і газу, то існує великий ризик інфляції, розшарування суспільства і коливань в економіці. Україна не має таких покладів, але її економіка більш диверсифікована", - каже дослідник.


Водночас Україну послаблює залежність від російських енергоносіїв. Якщо відносини між країнами не поліпшаться, то Україна буде програвати, бо Росія має набагато більше інструментів впливу, зауважує американський оглядач.


Серед найбільших українських проблем автори рейтингу держав, які не відбулися, також виокремлюють втрату довіри суспільства до влади, зокрема, через постійні політичні чвари.


Західні спостерігачі звертають увагу і на те, що в Україні хронічно не можуть знайти собі застосування талановиті люди – і їдуть за кордон, не приносячи користі батьківщині.

| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9127. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект