Євросоюз планує надати Україні макроекономічну допомогу для подолання наслідків економічної кризи. Про це вчора в Мінську заявила Єврокомісар з питань зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер.
Єврокомісар наголосила, що досягнутий прогрес дозволив, у тому числі, Білорусі приєднатися до програми "Східного партнерства", яка наближає РБ до Євросоюзу. "Ми могли б також запропонувати економічну підтримку з боку ЄС. Усі наші партнери у цьому регіоні стикаються із жахливою економічною кризою, і на жаль, Білорусь також страждає. Євросоюз має інструменти, щоб допомогти, і ми плануємо макрофінансову підтримку, щоб допомогти іншим країнам, таким, наприклад, як Україна. Коли часи є жорсткими, дуже корисно мати Євросоюз як друга," - зауважила Беніта Ферреро-Вальднер.
Коментуючи перспективи наближення Білорусі до Євросоюзу, Беніта Ферреро-Вальднер наголосила: "Вибір на користь демократії може зробити тільки народ РБ. Ви маєте зробити власне рішення щодо напрямку, куди рухатися і коли. Будьте певні, що ми можемо бути і будемо добрими сусідами, ми будемо відкритими та розкриємо всі переваги, які можемо запропонувати. Саме тому я тут - для того, щоб сказати вам чесно та відкрито про мотиви та наміри Євросоюзу. Якщо Білорусь зробить європейський вибір, ваші європейські друзі протягнуть вам відкриту руку".
Візит до Білорусі та заяви Єврокомісара Беніти Ферреро-Вальднер є особливо цікавими з огляду на оприлюднену минулого тижня заяву Керівного органу Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану про намір спільно рухатися до членства в СОТ. Як вже повідомляв УКРІНФОРМ, Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін за підсумками зустрічі зі своїми колегами із РБ і Казахстану заявив, що всі три країни припиняють індивідуальні переговори щодо членства в СОТ, і продовжуватимуть рух до СОТ в форматі єдиного митного союзу. Але сам факт існування такого союзу суперечить навіть теоретичній можливості двосторонніх переговорів між Білоруссю і Євросоюзом щодо створення зони вільної торгівлі, хоча таку можливість країнам-партнерам надає програма Східного партнерства, до якої Білорусь щойно приєдналася.
Як відомо, обов'язковою передумовою для початку переговорів між ЄС і Україною щодо зони вільної торгівлі було повноцінне входження України до СОТ. Намір Білорусі набути таке членство в СОТ в рамках Митного союзу з Росією і Казахстаном, де-факто, відсуває перспективу членства всіх трьох країн у СОТ на невизначену перспективу.
Отже, очевидно, Білорусь та її політичне керівництво знову опинилися перед відкритим питанням щодо власної європейської ідентичності та перед складним вибором щодо напрямку розвитку власного суспільства.
|