НОВИНИ

18.06.2009 | Країни БРІК: літера «К» є зайвою?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У Єкатеринбурзі у середу завершується саміт лідерів БРІК – держав, економіки яких швидко розвиваються – Бразилії, Росії, Індії та Китаю. Попри спільні інтереси на міжнародній арені, ці країни не є однорідними. Перспективи розвитку співпраці країн БРІК в інтерв’ю «Німецькій хвилі» коментує експерт дослідницького інституту Deutsche Bank Research Маркус Йегер.


 


Deutsche Welle: Пане Йегер, ви написали коментар, у якому стверджуєте, що прогноз щодо зростаючого значення країн БРІК вводить деякою мірою людей в оману. Що ви мали на увазі?


 


Маркус Йегер: Говорячи про те, що цей термін «вводить в оману», я мав на увазі таке: при використанні поняття БРІК складається враження, що всі чотири країни дуже схожі між собою і що в майбутньому вони матимуть подібне значення для світової економіки. Завдання мого коментаря полягало в тому, щоб вказати на їх різнорідність. Адже вони відрізняються одна від одної і за своєю економічною потужністю, і за перспективами росту в середньостроковій перспективі, і - у віддаленому майбутньому – за потенційною політичною вагою. Отже, під можливою «оманливістю» я мав на увазі не відсутність у цих країнах перспектив росту в середньостроковій перспективі: такі перспективи –хоча й зі значними відмінностями в об’ємах росту – очевидні. Певною оманливістю я вважаю лише уявлення про однорідність цих держав.


 


Наскільки великою, в такому випадку, є різниця між чотирма членами БРІК?


 


Дуже великою. Якщо оцінювати економічну потужність з точки зору ВВП за паритетом купівельної спроможності, то Китай, наприклад, за результатами минулого року був у два рази більше Індії, в три рази більше Росії та майже в чотири рази більше Бразилії. Економічна могутність у Китаї вища, ніж у трьох інших країнах БРІК разом узятих. Одночасно в КНР приблизно в десять разів більше населення, ніж у Росії, і в шість разів більше, ніж у Бразилії. Існує значна різниця в доходах на душу населення. Тут Росія та Бразилія однозначно попереду. Так, у Росії дохід на душу населення в три рази вищий, ніж у Китаї. Це найбільші відмінності, від яких залежать і перспективи економічного розвитку. Що стосується потенціалу на майбутнє, то Китай, як бачимо, вже сьогодні є найкрупнішим серед інших країн БРІК, до того ж його економіка буде рости набагато швидшими темпами, ніж економіка інших трьох держав. Тому Китай буде домінувати у цій групі. В короткостроковій і середньостроковій перспективі КНР зможе ще відчутніше збільшити свою перевагу в економічній могутності.


 


Чому ви вважаєте, що в Росії не настільки великий потенціал росту, як у Китаї?


 


Я би поставив запитання інакше: чому в Китаї економічне зростання є потужнішим, аніж в інших країнах БРІК? Адже економіка Росії, так само як Індії та й Бразилії, останніми роками зростала швидкими темпами. Економічне зростання в Китаї відбувається ще швидшими темпами і продовжуватиме рости, тому що це пов’язано з такими структурними факторами як демографія, урбанізація і стан економіки. Наприклад, з точки зору доходів на душу населення Китай бідніший за Росію, що потенційно полегшує йому економічний ріст – звичайно, за умови, що країна проводить правильну економічну політику. Візьмемо, наприклад, рівень урбанізації в країнах БРІК і ви побачите, що більшість росіян і бразильців уже сьогодні живуть у містах. Порівняно «простого» економічного росту можна домогтися, приваблюючи сільське населення в міський індустріальний сектор, який відрізняється більш високою продуктивністю праці. Росія та Бразилія вже не мають у своєму розпорядженні такого достатньо простого механізму генерування економічного зростання як переселення сільських жителів у міста. В Індії та Китаї, навпаки, більше половини населення й далі проживають в сільській місцевості. Тому домогтися економічного зростання Індії та Китаю простіше, ніж Росії та Бразилії. Є й інші важливі фактори, які дають КНР перевагу стосовно трьох інших країн БРІК. До них належать поведінка інвесторів, відкритість економіки, відмінності в економічній структурі, системах освіти і т. д. 


 


Виходячи з вашої логіки, варто було б відмовитися від терміну БРІК і замість нього ввести поняття БРІ?


 


Так, ви праві. Можливо, дійсно варто говорити про країни БРІ, а К просто випустити. Але коли цей термін вже прижився, то його важко змінити. Завдання коментаря полягало в тому, щоб сказати: звичайно, Бразилія, Індія та Китай дуже важливі країни, «вага» яких в світовій економіці буде збільшуватись. Але Китай займає серед країн БРІК надзвичайно важливе місце. У Вашингтоні зараз говорять про все більше значення відносин із країнами БРІК. Звичайно, з точки зору США відносини з Росією в стратегічній, політичній та інших областях дуже важливі. Те ж саме можна сказати й про Індію, принаймні, це було так, поки господарем Білого дому був Джордж Буш. Але в сфері економіки найважливішою країною вважається Китай, в тому числі, до речі, і тому, що він фінансує значну частину американського боргу. Та й значення обопільної торгівлі, як зрештою, і розміри дефіциту зовнішньоторговельного балансу між Сполученими Штатами та Китаєм і з економічної, і з політичної точки зору більше, ніж значення двосторонньої торгівлі між США та якоюсь іншою країною БРІК. У випадку з ЄС акценти розставлені трішки інакше. Для Брюсселя економічний розвиток Росії на даний момент, можливо, важливіший, ніж посилення ролі Китаю. Але це не міняє суті справи: «К» в абревіатурі БРІК вже зараз переважає над іншими «літерами» і надалі буде збільшувати свою дистанцію від них. В середньо- та довгостроковій перспективі Китай відіграватиме гігантську роль і в політиці, тому дійсно виникає запитання: чи не варто нам виділити «К» в окрему категорію?


 


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3654. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект