У вівторок у Єкантеринбурзі відбудуться головні події самміту Шанхайської організації співробітництва, яку багато хто називає потенційною противагою НАТО як у політичному, так і в економічному сенсі.
Головна тема самміту, я кому візьмуть участь керівники Росії, Китаю та інших країн-учасниць ШОС - у яких мешкає до чверті населення світу, виходитимуть із економічної кризи. Ввечері того ж дня відбудеться перше засідання керівників країн неформальної групи БРІК - Бразилія, Росія, Індія та Китай.
Те, якого великого значення надає самміту ШОС його цьогорічна господарка, Росія, відчувається навіть у підготовці до нього – не зважаючи на кризу, у Єкатеринбурзі – місті на кордоні між Європою та Азією - збудовано два нових готелі, реконструйовано аеропорт, поремонтовані дороги та будівлі. Досі залишається питанням, чи стане гостем самміту щойно переобраний президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад.
Якщо це відбудеться, то це стане першим закордонним візитом іранського лідера після суперечливих виборів. Водночас Іран є лише спостерігачем у ШОС. Такий же статус має Монголія, Індія та Пакистан. А от серед членів організації крім таких потуг, як Росія та Китай, є Казахстан, Киргизія, Таджикистан та Узбекистан.
При своєму утворенні у 2001 році Шанхайська організація співробітництва своїм головним завданням ставила боротьбу із екстремізмом та охорону кордонів. Проте тепер на перший план вийшла економіка. Врешті-решт, у країнах об'єднання живе до чверті всього населення світу, торгівельний обіг між країнами регіону за 9 років зріс із 12 до 68 мільярдів доларів, Китай та Росія мають потужні та динамічні економіки, крім того, на країни регіону припадає значна частка світових запасів енергоносіїв. Утім, в інтерв'ю китайському телебаченню напередодні самміту російський президент Дмітрій Медвєдєв заявив, що одним із найбільших недоліків як російської економіки, так і загалом країн регіону є надмірне покладання на експорт енергоресурсів:
«Нажаль, останнім часом, не зважаючи на успіхи у модернізації нашої економіки, ми не змогли вирішити низку проблем. Передусім, я маю на увазі однобічний сировинний характер нашого експорту, а також те, що нам не вдалося створити повноцінної розвиненої банківської системи, яка б менше залежала від операцій із спекулятивними фінансовими інструментами.
Тому коли почалися проблеми з експортом, впали ціни на енергоносії, і коли відбувся відтік спекулятивних фінансових коштів, у нас виникли певні проблеми. Згодом вони відбилися і на рівні промислового виробництва, на реальній економіці. Нажаль, ми передбачаємо, що цього року зростання економіки не буде, ВВП, напевне, скоротиться. Поки що ми оцінюємо це падіння у 6%».
Раніше очікувалося, що крім світової економічної кризи учасники самміту ШОС можуть обговорювати питання відмови від американського долара, як головної резервної валюти. Проте наприкінці минулого тижня про те, що ця тема не обговорюватиметься, заявили представники китайського керівництва, а у неділю плани обговорення цієї теми заперечили і у Кремлі. Проте до думок Росії та Китаю з приводу майбутнього долара і надалі уважно прислуховуватимуться – адже саме ці дві країни мають значні запаси доларів у своїх валютних резервах, а тому їх спільні рішення можуть кардинально вплинути на курс американської валюти.
Ще однією потенційно значущою подією має стати перша зустріч керівників неформального об»єднання чотирьох країн БРІК – Бразилія, Росія, Індія та Китай.
До кризи ці країни мали одні із найвищих темпів зростання економіки, а зараз, як виглядає, вони не настільки вражені економічною кризою, як старі промислово-розвинені країни світу.
|