НОВИНИ

12.06.2009 | Балтійців трясе, шведи бояться
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

У минулі роки шведські банки охоче кредитували балтійські республіки, але в умовах фінансової кризи це може для них погано закінчитися. Естонці, латвійці й литовці не мають чим віддавати борги.


Днями контрольна фінансова установа у Стокгольмі влаштувала такий собі "тест на стрес" для шведських банків. SED, Swedbank і Nordea здали його успішно й, на думку аналітиків, готові до погіршення кредитної ситуації в країнах по той бік Балтики. Але для цього їм треба радикально збільшити капітал. Королівський банк Швеції теж не впевнений у своїх силах і нещодавно позичив три мільярди євро в Європейського центробанку. Як було сказано, "щоб бути в змозі забезпечити фінансову стабільність".


Найбільше занепокоєння викликає ситуація в Латвії, де цього року очікується падіння ВВП на 18 відсотків. Прем’єр-міністр Валдіс Домбровскіс узгодив зі своїм партнером по коаліції скорочення бюджету на 10 відсотків, або на півмільярда латів. У перерахунку це понад 7 мільярдів гривень. Таке скорочення – умова Єврокомісії та Міжнародного валютного фонду, які готові надати Латвії кредит на 1,7 мільярда євро. Загалом ЄС, МВФ і скандинавські сусіди надають Латвії пакет допомоги на 7,5 мільярдів євро. Вважається, що без цих грошей Рига збанкрутує.


Нова хвиля страйків


Запропоновані заходи не викликають захвату в латишів. Зарплати чиновників скоротять на 20 відсотків. У приватному бізнесі скорочення нерідко становлять половину ставки. Третину вчителів буде звільнено, мінімальну зарплату скоротять від 180 до 140 латів на місяць.


Профспілки оголосили перші масові страйки. В сусідніх Естонії та Литві вуличних демонстрацій очікують уже на цих вихідних. В Ризі перша хвиля протестів на початку цього року призвела до відставки уряду.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4301. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект