НОВИНИ

11.06.2009 | Східне партнерство передбачає паритет
За матеріалами - Української служби ВВС

Східне партнерство - нова політика Європейського Союзу для країн-сусідів, а саме для України, Молдови, Білорусі, Грузії, Вірменії та Азербайджану, поступово починає набувати конкретних контурів.



Для роботи Європейська Комісія запропонувала партнерам чотири тематичні платформи – з питань демократії та належного управління, контактів між людьми, енергетична безпека та економічна інтеграція. На минулому тижні в Брюсселі відбулося засідання першої, а в середу – другої платформи, на якій українська сторона представила партнерам власний пілотний проект.


Чи відрізняється Східне партнерство від Європейської політики сусідства, чи є у нової ініціативи додана для України вартість і як саме вона буде реалізовуватися – про це в інтерв’ю нашому кореспонденту в Брюсселі Ірині Сомер розповів глава місії України при ЄС, посол Андрій Веселовський.


Андрій Веселовський: На відміну від попередніх форматів, наприклад, тієї ж Європейської політики сусідства, ми зараз в новому форматі – «Східному партнерстві», який передбачає паритет сторін. Тобто не буде того підходу, який був у Політиці сусідства, коли європейська сторона запрошує, розповідає, дає терміни, коли треба виконати, а потім перевіряє. В даному випадку йдеться про те, що дві рівні сторони – одна представлена 27 державами, інша – 6 партнерами зустрічають і домовляють як вони співпрацюють далі.



Ми уявляємо, що коли зачепити питання демократичних свобод і реалізації належного управління, то пріоритетом для України і для, умовно, Азербайджану будуть різні і зовсім інакше поставляться до них Молдова і Білорусь. Тому цим дуже цінне і важливе «Східне партнерство», що, по-перше, кожна буде ставити свої пріоритети, а по-друге, кожна в масштабах Партнерства буде іти так далеко, як вона може йти.


Тобто не буде обов’язкового колективізму, який часто приводить до того, що обирається найнижча можлива спільна позиція і уже ті, хто може вчитися краще і швидше засвоюють матеріал, змушені чекати, поки ті, які знаходяться на більш ранньому етапі розвитку цього процесу, поки вони не осягнуть поданий первинний матеріал. Отже, тут буде рівняння на перших і надання можливостей першим. Ті, хто не перший, хто позаду зможуть запозичувати цей досвід. Це буде прозоро. Ось яка ідея!


Бі-Бі-Сі: Чи можна стверджувати, що в рамках роботи всіх чотирьох платформ будуть реалізовуватися конкретні пілотні проекти, а не лише красиві заяви будуть…


Андрій Веселовський: В рамках всіх платформ будуть впроваджуватися конкретні пілотні проекти. Ще одна новинка «Східного партнерства» в тому, що пілотні проекти можуть пропонувати країни-партнери. Тобто Брюссель закликає нас пропонувати власні пілотні проекти. Нещодавно була зустріч з білоруськими експертами – у них є цікаві ідеї, які також пов’язані з територією України – не буду поки що говорити – ще рано. І кожний конкретний пілотний проект буде спільно оцінюватися, але ніхто не має права вето. Умовна країна каже ідеї, які ви тут пропонуєте, хороші, вони нас цікавлять, але у нас зараз немає ні кадрів, ні грошей і це для нас зараз не пріоритет, ми цим будемо займатися через 5 років. Але будь ласка, всю документацію, весь хід реалізації, який ви робите, посилайте нам також. Ми це будемо робити через 5 років. Тобто, хто може йти – йде. Хто не може йти, але хоче вчитися – вчиться.


Бі-Бі-Сі: Які у Вас сподівання на головування Швеції в Євросоюзі, адже вона – разом з Польщею – була ініціатором «Східного партнерства»?


Андрій Веселовський: Коли відбудеться засідання останньої, четвертої платформи, то ми очевидно зберемося, щоб підбити підсумки. Це будуть останні дні червня чи перші дні липня – якраз розпочне роботу шведське головування в ЄС, яке вже зараз бере активну участь в реалізації цього «Східного партнерства», я думаю, що однією з перших справ шведського головування і буде оцінка того, що вийшло з того, що задумувалося, які зміни потрібні, коли проводити наступні засідання платформ і як відстежувати реалізацію пілотних проектів.





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект