«Мажори» - так називають дітей можновладців і бізнесменів, які вирізняються зухвалою поведінкою. До мажорів у радах різних рівнів українцям не звикати. Про те, хто такі мажори, тепер дізнаються у Брюсселі і Страсбурзі.
Виступити з промовою на партійних зборах для Елени Басеску так само складно, як і припаркувати свій громіздкий джип. Попри брак досвіду, наймолодша донька президента Румунії Траяна Басеску вирішила балотуватися до Європарламенту.
29-річну екс-модель називають «румунською Періс Хілтон». Її кар’єра – на рідкість стрімка. Ще кілька років тому вона ходила на фотозйомки і мріяла про подіуми Парижа. Коли стало зрозуміло, що з Парижем не складається, батько прилаштував Елену на партійну роботу – доця очолила молодіжне крило пропрезидентської партії. Та ось нарешті справжній успіх - Елена представлятиме Румунію в Європарламенті.
Адмінресурс – квиток у Європу
Квиток у Європу дівчині був куплений батьківським коштом, з’ясував відомий своїми розслідуваннями журналіст Дан Тапалага. «На дочку президента працювала величезна партійна машина», - заявляє журналіст. Представляючись функціонером партії Басеску з Бухареста, Тапалаґа напередодні голосування зателефонував у декілька партійних осередків на місцях, аби пересвідчитися, як там готуються до виборів.
Як повідомила керівниця осередку в місті Сату Маре, для Елени все йтиме за планом: «Довірені особи, яким поставлене завдання голосувати за пані Басеску, на місцях уже визначені», - ввічливо відрапортувала жінка.
«Місія Елена»
Подібну відповідь репортери отримали і в окружному осередку в містечку Вранча: «З усіма головами осередків на місцях погоджено, що на кожній дільниці буде забезпечено, щонайменше, десять голосів. Кожен керівник мусить відповідально поставитися до «Місії Елена». У містах із нашими мерами голосів буде навіть більше», - запевняє жіночка, місцевий партійний функціонер.
На кожній із 17 тисяч дільниць Румунії потрошку – так і назбиралася потрібна для президентської дитяти кількість голосів. Хоча формально пробиватися до Європарламенту Елені довелося «самотужки», як незалежному кандидату. Адже коли батько хотів поставити доньку на п’яте прохідне місце у виборчому списку Ліберально-демократичної партії, кілька провідних партійців збунтувалися.
Тим не менше, ганьби партії уникнути не вдалося. Журналістське викриття про махінації тим більше делікатне, що досі ліберали користувалися популярністю саме завдяки успіхам у боротьбі з корупцією.
Десять євро за голос
«Місія Елена» дорого коштувала партії Басеску. Після викриття і гострої сатири в пресі ліберали втратили чимало симпатиків і програли вибори соціал-демократам. Хоча ліві в Румунії мало відрізняються від правих.
Як з’ясували журналістки одного з провідних румунських тижневиків, які влаштувалися на роботу у виборчий штаб соціал-демократів, послідовники Маркса та Енгельса купували голоси студентів по десять євро за штуку. Дарма, що підкуп виборців віднедавна карається в Румунії позбавленням волі до шести років. Відповідний закон ще жодного разу не був застосований на практиці.
|