НОВИНИ

01.06.2009 | ЄС не бажає розплачуватися за газові «трюки» Тимошенко і Путіна (європейська преса)
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Європейські газети повідомляють, що газова дискусія між ЄС, Росією та Україною набирає нового забарвлення після того, як цього тижня чиновники з Євросоюзу заявили, що вони не бажають допомагати Україні сплачувати рахунки російського «Газпрому» для закачування газу в українські підземні газосховища.


Оглядачі також зауважують, що, натомість, ЄС хоче сам зберігати газ у газосховищах України, але лише після відокремлення Києвом функцій зберігання та транспортування газу. Відомі міжнародні експерти також закликають на сторінках європейських газет звернути увагу на дивний характер діяльності російського газового монополіста «Газпрому» і необхідність реформування цієї, прив’язаної до російського уряду, компанії.


Інформаційний інтернет-ресурс ЄС «ІЮобзервер» інформує про наслідки газової дискусії, що відбулася цього тижня у Брюсселі під егідою європейського аналітичного центру з питань безпеки та оборони. На цій дискусії, зазначає «ІЮобзервер», чиновники Євросоюзу з енергетичної безпеки заявили, що «не збираються сплачувати газові борги України перед Росією», а представник Росії, заступник посла Москви в ЄС Олександр Крестьянов пригрозив у відповідь на це, що «якщо ЄС виявиться не готовий разом із Росією сплатити борг України, то ми станемо свідками повторення січневої ситуації».


«Газпром» за контрактами зобов’язаний продавати свій газ на кордоні з ЄС, а як ви (Росія) чинитимете з Україною, винятково ваша проблема. У січні ви вже вдавалися до цього трюку, ми відмовилися заплатити. Ми платимо справедливу ціну на кордоні ЄС і вам доведеться самим мати справу з Україною. Успіху», – заявив на зустрічі спеціальний посланець із енергетичної безпеки Чехії Вацлав Бартушка, країна якого завершує головування в ЄС у червні.


Натомість, як інформує «ІЮобзервер», ЄС бажає використовувати українські газосховища, але лише після реформування її газового сектору, що й передбачає спільна газова декларація Брюсселя та Києва, яка «розізлила Москву». Нині ж Путін, як зауважує видання, тисне на ЄС щоб той виділив гроші на оплату заповнення українських газосховищ російським газом і погрожує, що знову будуть перебої з постачанням газу до Європи. Представник ЄС заявив під час дискусії у Брюсселі, що Європа готова до використання українських газосховищ, «проте все залежатиме від того, чи створять українці належні умови, щоб газовий сектор відповідав європейським нормам прозорості і чіткого поділу між транспортуванням і зберіганням газу».


«ІЮобзервер» також зауважує, що «нині повністю контрольована урядом у Києві компанія «Нафтогаз України» забезпечує виробництво, транспортування і зберігання як нафти, так і газу, а також буріння, будівництво і дослідницькі роботи».


А вже російська газета «Москоу Таймз» опублікувала статтю відомого економіста Андерса Ослунда, який наголошує, що російська урядова компанія-монополіст «Газпром» продовжує в умовах власної серйозної «фінансової хвороби» вкладати кошти у фактично непотрібні і дорогі альтернативні газогони – «Північний потік» та «Південний потік». Ослунд вважає, що «Газпром» став фактично дорогою і неефективною іграшкою російського уряду, який не лише захищає цю монополію, але й використовує її для «передачі активів компанії урядовим чиновникам». Відомий економіст наголошує, що «при раціональній ринковій економіці такої компанії не існувало б».


Окрім того Андерс Ослунд підкреслює, що «керівництво «Газпрому» – а саме російський уряд – здається, не розуміє серйозності кризи. Замість того, щоб вибачитися перед європейськими клієнтами за припинення газопостачання і спробувати їх повернути, «Газпром» притримується агресивної, приреченої на провал політики, яка ще більше відчужує клієнтів». Ослунд також зазначає, що українських та білоруських газотранспортних систем (ГТС) навіть забагато для транспортування російського газу до Європи і не потрібно «Газпрому» тратити майже 40 мільярдів доларів на два нові обхідні газогони. Експерт вважає, що нападки Кремля на декларацію між ЄС та Україною, яка покликана вирішити проблеми з транзитом газу за допомогою незначних інвестицій у понад 3 мільярди доларів – «явно не на користь національним інтересам Росії».


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект