НОВИНИ

26.05.2009 | НАТО має посилити свою роль у регіоні Північного Полюса - представник міноборони Норвегії
За матеріалами - УКРІНФОРМ

НАТО має посилити свою роль у полярних регіонах навколо Північного Полюса. Про це під час виступу на засіданні Парламентської Асамблеї НАТО в Осло заявив заступник міністра оборони Норвегії Еспен Барт Ейд.На думку норвезького урядовця, регіональна стабільність на Далекій Півночі, яка належить до фундаментальних інтересів НАТО в галузі безпеки, має забезпечуватися у співробітництві з Росією, з інтересами якої союзникам варто рахуватися. Разом з цим, Еспен Барт Ейд назвав Росію серед факторів, які складають основу потенційних викликів безпеці регіону Північного Полюса.


За його словами, до таких факторів належить існуючий і потенційний конфлікт інтересів полярних країн, зокрема пов'язаний із розвідкою та експлуатацію природних ресурсів. При цьому Північний флот РФ залишається одним з головних елементів російської ядерної тріади, поряд із важливою військовою інфраструктурою на Кольському півострові, яка має для Росії "життєвий стратегічний інтерес". Баренцове море продовжує використовуватися для тренування військових сил та у якості випробувального полігону для новітніх систем озброєння. Разом це створює небезпечний контекст на випадок загострення відносин між Росією і Заходом.


Ще одним фактором ризику і одночасно зростання значущості регіону є впровадження нових транспортних шляхів на "чистій воді" в період, коли північні моря позбавляються льоду. Завдяки таким комунікаційним лініям час на сполучення між Північною Америкою та Азією скоротиться на 40 відсотків, що має велике військово-стратегічне та економічне значення.


"Підвищення рівня присутності НАТО в Арктиці має розцінюватися не як спроба спровокувати Росію, але як демонстрація інтересів Альянсу у цьому регіоні. Така присутність має бути достатньою для того, щоб відігравати роль стабілізуючого фактору при виникненні різних кризових сценаріїв і одночасно надавати можливості для взаємодії із російськими партнерами", - зауважив Еспен Барт Ейд. Він додав, що така присутність НАТО у регіоні може не супроводжуватися нарощуванням озброєнь, але натомість передбачати проведення тематичних навчань, обмін візитами та цільовими програмами співробітництва між зацікавленими країнами регіону.


Норвезький урядовець у цьому контексті наголосив на важливості "широкого підходу" НАТО до викликів у Арктиці, який має включати розвиток добрих та конструктивних відносин з іншими міжнародними організаціями: такими, як Арктична Рада, Конвенція ООН з морського права, Міжнародна морська організація та Європейський Союз.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7575. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект