НОВИНИ

21.05.2009 | Саміт ЄС-Росія в Хабаровську: серед головних питань – енергетична безпека
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

До Хабаровська, що на Далекому Сході Росії, сьогодні з’їжджаються учасники і гості дводенного саміту Європейський Союз-Росія. Кремль вирішив продемонструвати, що й російська провінція теж на щось здатна. Щоправда, особливо не розголошують суму, в яку обійдеться цей периферійний шик. Які ж питання обговорюватимуть на саміті?


Напередодні саміту в Хабаровську голова представництва Єврокомісії в Москві Марк Франко заявив журналістам, що головні теми зустрічі – енергетика й фінансова криза.


Не менше уваги, за словами європейського дипломата, на зустрічі приділять обговоренню переговорного процесу з нової угоди про співпрацю між Росією й ЄС. Термін дії Угоди про партнерство і співпрацю закінчився наприкінці 2007 року. Війна в Грузії у 2008 році різко ускладнила стосунки ЄС і Росії, а тому проведення чергового раунду переговорів Євросоюзу і Москви тоді видавалося недоречним.


Марк Франко не виключив, що на саміті в Хабаровську можуть порушити тему участі Росії в модернізації газотранспортної системи України. Водночас дипломат наголосив: питання модернізації ГТС України, того, який внесок може внести ЄС в її модернізацію за підтримки міжнародних фінансових інституцій було від самого початку предметом двосторонніх дискусій між ЄС та Україною.


У перебігу зустрічі в Хабаровську Євросоюз хоче, крім іншого, з’ясувати, чи можливо владнати тривалу суперечку з приводу «Європейської хартії». У цьому документі, насамперед, належить прописати положення щодо безпеки енергетичних постачань і права на здійснення взаємних інвестицій на енергетичних ринках. Цю ідею в квітні відкинув президент Дмитро Медведєв. Європейський Союз розглядає Хартію як важливу складову договору про партнерство з Росією, який зараз перебуває в стадії обговорення.


Оглядач Радіо Свобода Віталій Портников вважає, що головним питанням стосунків  ЄС-Росія залишається енергетична безпека. І саме під цим кутом варто розглядати саміт у Хабаровську.


Аніта Орбан, аналітик із Будапешта, автор книги «Влада, енергія і новий російський імперіалізм» каже, що газопроводи однозначно будуть на порядку денному саміту, однак щастя, можливо, очікувати не варто.


За словами Орбан, політиків цікавить лише конкуренція – в риториці, в підписанні декларацій і угод, конкуренція в тому, за яким проектом  будуватимуть.


Щодо міжнародної сфери, то в Хабаровську планують розглянути питання, які мають спільний інтерес: Молдова, Кавказ, роль Росії та ЄС у процесі близькосхідного врегулювання, стосунки з Іраном та інші питання такого роду, заявив голова представництва Єврокомісії в Москві Марк Франко.


«Ізоляція була б помилкою»


Шеф люксембурзької дипломатії Жан Ассельборн заявив днями, що у відносинах із Росією намітився прогрес. Він нагадав, що після війни в Грузії минулого року стосунки між Європою і Москвою стали доволі напруженими. Росія зробила б помилку, «якби зараз почала робити ставку на ізоляцію чи закриття кордонів», – наголосив Ассельборн.


Державний міністр у міністерстві закордонних справ Німеччини Гюнтер Глозер заявив, що цей саміт може надати важливого імпульсу співпраці між ЄС та Росією. «Що стосується пропозицій президента Медведєва з приводу європейського енергетичного діалогу, то вони їх нам надали, і тепер важливо обговорити їх відкрито», – сказав міністр.


Водночас він заявив, що такі стовпи європейської безпеки. як НАТО, Європейський Союз чи Організація з безпеки і співробітництва в Європі, обговоренню не підлягають.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6585. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект