Цієї суботи Федеральні збори Німеччини обиратимуть президента країни. На найвищу в державі посаду претендують три кандидати - діючий президент ФРН Горст Келер (ХДС/ХСС), Гезіне Шван (СДПН) та Петер Зоданн (Партія лівих).
Федеральний президент Німеччини Горст Келер балотуватиметься на другий термін. Колишній директор Міжнародного валютного фонду, член консервативного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) був обраний президентом ФРН у 2004 році.
Головним конкурентом 66-річного Горста Келера є колишня ректор Європейського університету "Віадріна" (м. Франкфурт-на-Одері) Гезіне Шван. 65-річна кандидатка від Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) уже боролася за пост федерального президента на виборах 2004 року, однак тоді Келер отримав на 15 голосів більше і переміг вже в першому турі голосування.
Уперше свого кандидата на посаду федерального президента країни цього року висунула Ліва партія. Ним став відомий німецький актор та член партії 72-річний Петер Зоданн. Його шанси на перемогу оглядачі визначають як майже нульові, але власне участь "лівого" кандидата у виборах президента ФРН носить символічний характер.
Шанси Горста Келера та Гезіне Шван майже рівні. У Федеральних зборах Келер може розраховувати на 604 голоси (497 від ХДС/ХСС та 107 від Вільної демократичної партії), Шван - на 514 голосів від СДПН та Партії зелених, а також теоретично ще на 90 голосів Лівої партії, якщо їхній кандидат не пройде перший тур виборів. Загалом участь у виборах братимуть 1224 члени Федеральних зборів. Для перемоги кандидат має набрати абсолютну більшість, тобто 613 голосів. Якщо і в другому турі жоден з політиків її не отримає, у третьому переможця визначатиме проста більшість.
Серед німецької громадськості найбільшу популярність має діючий президент Горст Келер. Як свідчать результати соцопитування, якби глава держави обирався всенародним голосуванням, його кандидатуру підтримали б 60 відсотків населення, тоді як за Гезіне Шван проголосували б всього 13 відсотків, а за Петера Зоданна взагалі лише 4 відсотки громадян.
Довідка УКРІНФОРМу. Президента ФРН обирають Федеральні збори - конституційний орган, що спеціально скликається для цієї мети. До його складу входять депутати Бундестагу (нижня палата парламенту ФРН) і така сама кількість делегатів, що обираються земельними парламентами (ландтагами) відповідно до принципів пропорційності. Федеральний президент обирається таємним голосуванням терміном на п'ять років. Переобиратися можна лише один раз. У його повноваження входить приведення обраного загальним голосуванням федерального канцлера до присяги і розпуск парламенту. За поданням канцлера федеральний президент призначає і звільняє членів Кабінету міністрів. Хоча президент Німеччини не має у своєму розпорядженні реальної влади і в основному виконує представницькі та церемоніальні функції, його погляди та позиція мають вплив на громадську думку в країні, і тому для політичних партій дуже престижно представити федерального президента із своїх лав.
|