У Москві делегації від Сполучених Штатів та Росії мають провести на цьому тижні перший раунд переговорів про скорочення стратегічних ядерних озброєнь. Мета – до кінця поточного року укласти новий договір. У минулому переговори про скорочення ядерних арсеналів точилися роками, а існуюча угода залишається ще дійсною.
Архівне фото. Російська балістична ракета в польоті
Існуючу угоду, формальна назва – Договір про скорочення стратегічних озброєнь - виробляли ще у роки холодної війни, а підписали 1991-го року, але термін дії документу встановлено лише до кінця поточного року, точніше – до 5-го грудня. Тому й поспішають обидві держави домовитись про новий договір, оскільки здають собі справу з того, що ця угода має справити значний позитивний вплив на стан міжнародної безпеки.
Поки що між двома державами існують істотні розходження щодо обсягу скорочень стратегічних озброєнь, щодо складників ядерних арсеналів, щодо процедур перевірки дотримання, як ділитися інформацією. Мають ще домовитися, що саме скорочувати і в якій пропорції, бо ж підраховують не лише боєголовки, а й засоби доставки – а це ракети у шахтах і на колесах, мобільні тобто, бомбардувальники далекої дії, підводні човни-ракетоносці. Слід нагадати, що існує ще Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь від 2002-го року, дійсний до 2012-го, але там йдеться про скорочення самих лише ядерних боєголовок на дві третини кожною стороною. США і Росія домовилися залишити у своїх арсеналах по 1700-2000 боєголовок.
Розраховують на здоровий глузд
Відправляючись до Москви, голова американської делегації помічник Державного Секретаря Роуз Готтемоллер заявила, що вона наставлена оптимістично, але уточнила: «Я оптимістична, бо розраховую на здоровий глузд. Головне те, що наші дві країни, як виглядає, вирішили, що ми дійсно прагнемо до грудня 2009-го року провести вельми інтенсивні переговори, щоб домовитися про нову угоду... Це є ключовою домовленістю між Москвою й Вашингтоном і це дає мені підстави для оптимізму».
Коли президент США Барак Обама і його російський колега Дмитро Медведєв домовилися у Лондоні щодо візиту Обами до Москви 6-го липня, це оголошення, за повідомленням газети «Нью-Йорк Таймс», посилило тиск на дипломатів американської делегації з метою прискорення праці. У заяві Білого дому з приводу візиту Обами стверджувалося, що зустріч у Москві дасть нагоду Сполученим Штатам і Росії «поглибити взаємодію щодо скорочення ядерних озброєнь, співпрацю в ділянці нерозповсюдження (ядерної зброї), у пошуках шляхів співробітництва щодо протиракетної оборони, розгляду зовнішніх загроз та проблем безпеки». Крім того, за словами пані Готтемоллер, її делегація отримала від Білого дому спеціальні інструкції – домовлятися про скорочення нижче 1700 ядерних боєголовок, обумовлених для кожної сторони угодою від 2002-го року.
|