НОВИНИ

02.12.2004 | Бжезинський: в Україні - шлюб демократії та націоналізму
Джерело - Українська служба ВВС

Радник колишнього президента США Картера Збігнєв Бжезинський в інтерв'ю Бі-Бі-Сі розповів про своє бачення теперішньої ситуації в Україні.



Бі-Бі-Сі: Пане Бжезинський, як би ви порівняли події в Україні останніми тижнями з тими перетвореннями в інших країнах Європи, що також відбувалися у мирний спосіб, і дістали назву "оксамитової революції" чи "революції троянд"?


З.Бжезинський: Оксамитова революція у колишній Чехословаччині була набагато більш обмеженим явищем. Гадаю, тут були б більш доречні паралелі з рухом Солідарність у Польщі, з політичними подіями, що у підсумку призвели до падіння комуністичного режиму в Польщі. Революція троянд у Грузії також більше схожа на події у Києві - справжній масовий вилив прагнень до змін, вибух самосвідомості, що зачепив значні частини українського суспільства.


Бі-Бі-Сі: Коли говориш з людьми на вулицях Києва - не лише з киянами, а з тими, хто приїхав практично з усіх регіонів України - одна з найпоширеніших думок така: ми є свідками, як окремі люди, народ, перетворюються на єдину націю. Чи погоджуєтеся Ви з цим?


З.Бжезинський: Так, я з цим погоджуюсь, і я би навіть додав таке: ми зараз спостерігаємо своєрідний драматичний шлюб між українським націоналізмом і українською демократією. Україна мала в своїй історії у минулому чимало потужних націоналістичних рухів, але далеко не усі з них були демократичними. Були також і демократичні рухи, але з дуже нечисельною групою прихильників. Зараз можна говорити про драматичне поєднання українського патріотизму, української тотожності і української демократії, свободи, лібералізму. Я вважаю цей процес історично важливим.


Бі-Бі-Сі: Як, на Вашу думку, найкраще пояснити ці процеси тим громадянам України, особливо на сході, яких залякують саме "націоналізмом", свідомо "забуваючи" згадати демократію, свободу чи патріотизм?


З.Бжезинський: Це завдання виключно для самих українців, тут однозначно нічого не можна зробити ззовні. Йдеться про діалог між українцями на сході та українцями на заході і в центрі України. Звісно, на сході бракує вичерпної інформації про те, що відбувається у Києві, і тут можуть допомогти зарубіжні мас-медія, такі як Бі-Бі-Сі, які ведуть мовлення на Україну, але на які важко чинити тиск. Проте діалог - це виключно справа самих українців, і, можливо, Віктору Ющенку варто було би звернутися з промовою саме з цього питання, спробувати переконати російськомовний Схід, що ця революція зовсім не синонім радикального націоналізму.


Бі-Бі-Сі: Пане Бжезинський, ще одна поширена зараз теза полягає у тому, що Україна стала таким собі полем битви між Заходом і Росією. Чи погоджуєтеся Ви з цим?


З.Бжезинський: Гадаю, деякі росіяни саме так і вважають, але це, як на мене, лише відображення їхньої паранойї, а не справжнє розуміння того, що відбувається в Україні. Захід зовсім не зацікавлений у тому, щоби зіштовхнути Україну і Росію лобами і зовсім не веде якоїсь антиросійської кампанії. Захід зацікавлений у тому, щоби і Україна, і Росія стали справжніми демократіями. Я хочу нагадати тезу з промови Бориса Єльцина у Києві понад 10 років тому. Він тоді сказав: бути імперією - це зовсім не історичне благословіння, а навпаки - історичне прокляття. Статус імперії робить вас об"єктом ненависті, і підштовхує до не надто привабливих кроків. Я би порадив російській політичній еліті уважно перечитати і переосмислити ту відому промову Єльцина у Києві.


Бі-Бі-Сі: Група відомих російських політиків та інтелектуалів вже звернулася до президента Путіна з проханням не втручатися в українські події, а також припинити цензуру в ЗМІ та потік брехні, оскільки росіяни теж не мають змоги побачити цілу картину того, що відбувається у Києві...


З.Бжезинський: Цікаво також відзначити, що росіяни дедалі більше розкручують тезу про ніби то антисемітизм Ющенко і Тимошенко. Це цілком очевидна спроба дискредитувати їх, поставивши їм тавро націоналістичних антисемітів. Але це дуже очевидна і неприхована пропаганда, і я не думаю, що вона матиме серйозний вплив, навіть якщо цю тезу підхопить незначна кількість людей на Заході.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект