НОВИНИ

28.04.2009 | Східне Партнерство: нові виклики чи нові можливості?
За матеріалами - Європейського простору

27-28 квітня в Києві проходить конференція, присвячена обговоренню проекту "Ініціатива "Східного партнерства" ЄС: оцінка та перспективи розвитку додаткових інтеграційних можливостей для України", що реалізовується Українським незалежним центром політичних досліджень за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження".


ю 


В рамках даного проекту українською експертною групою були розроблені висновки і пропозиції, спрямовані на врахування їх органами влади України в процесі підготовки до Саміту "Східного партнерства", який відбудеться 7 травня 2009 року в Празі.


У конференції беруть участь українські та європейські експерти, представники державних установ, дипломатичного корпусу країн Євросоюзу, громадських організацій та ЗМІ.


Відкриваючи захід, Голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк акцентував увагу на надзвичайній актуальності теми конференції, що є цікавою не лише для експертного середовища, але й для працівників державних установ, які будуть втілювати політику Східного Партнерства на практиці. Б. Тарасюк також зауважив, що Східне Партнерство є, безумовно, великою надією, проте радше для наших партнерів, рівень двосторонніх відносин з ЄС яких значно відстає від українського. Також він висловив жаль з приводу того, що Декларація Європейської Ради від 19-20 березня 2009 року внесла корективи до Комунікації Єврокомісії "Східне Партнерство", які послабили амбітність концепції.


Разом з тим, Б. Тарасюк зазначив, що Україна має всі підстави і готова до ролі лідера політики Східного Партнерства та зробить все, щоб мінімізувати концептуальний недолік (Східне Партнерство формально залишається частиною Європейської політики сусідства, яка, на думку Голови Комітету ВРУ, веде в нікуди) та недостатнє фінансування (сума, що виділяється 6 країнам протягом 4-х років практично дорівнює річній допомозі Туреччині) на практиці. Окрім того, Б. Тарасюк висловив сподівання, що запропонована Європарламентом ініціатива "Євронест" зі створення парламентської асамблеї країн-учасниць Східного Партнерства доповнить двосторонній вимір відносин та посилить співпрацю.


Голова представництва Європейської Комісії в Україні, Жозе Мануель Пінту Тейшейра, зауважив, що безпека та стабільність східних партнерів завжди була і буде важливою для ЄС. Східне Партнерство, за словами Посла, дає змогу поглибити існуючі відносини з ЄС, а також встановити більш міцні зв'язки між самими країнами-партнерами. Більш тісна економічна співпраця, на думку Жозе Мануеля Пінту Тейшейри, в далекій песрпективі може привести до інтегрування в Економічне співтовариство сусідств. Водночас, Голова Представництва ЄК наголосив на необхідності кожної з країн ретельно працювати над впровадженням реформ, адже прогрес одного з партнерів матиме сприятливий вплив на всю групу. Окрім того, Жозе Мануель Пінту Тейшейра згадав нещодавно опубліковану доповідь Єврокомісії щодо прогресу у виконанні Плану дій, згідно з якою Україні необхідно більш наполегливо проводити економічні та політичні реформи.


Посол Чеської Республіки в Україні Ярослав Башта, який виступав двічі (в ролі дипломата та експерта) висловив сподівання, що дана конференція допоможе ще краще сформулювати свої позиції напередодні Саміту Східного Партнерства. Обговорюючи значення самої концепції, Посол згадав слова Президента Європейської Комісії Жозе Мануеля Баррозу, який стверджував, що лише за умови сильної політичної волі та ретельного виконання партнерами своїх зобов'язань Східне Партнерство досягне своїх цілей. Водночас, Я. Башта, звертаючись до скептиків, які вважають Східне Партнерство підміною перспективи членства, нагадав, що концепція була запропонована Польщею та Швецією - країнами, які завжди підтримували євроінтеграцію України. Також Посол назвав неправильним намагання домогтися поступок при проведенні переговорів щодо реалізації політики Східного Партнерства. На думку Я. Башти, першопочатково всі країни є рівними, а хто стане лідером - покаже тільки час.


Вадим Трюхан, директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату КМУ, "ахілесовою п'ятою" Східного Партнерства назвав недостатнє фінансування та висловив сподівання, що певна частина витрат покриється за рахунок залучення інших донорів та бюджету України, адже європейська інтергація не є одностороннім процесом.


Заступник директора Центра Разумкова Валерій Чалий зауважив, що Україна не змогла заздалегідь запропонувати ідеї із вдосконалення концепції Східного Партнерства, а тому зараз необхідно максимально використати можливості, які дає ця політика. Серед них В. Чалий, зокрема, виділив енергетичну співпрацю з країнами-партнерами та розвиток громадянського суспільства.


Директор Європейської програми Міжнародного фонду "Відродження", Ірина Солоненко, висловила думку щодо необхідності більш детального формулювання тих цікавих ідей, які підготувала експертна група проекту. Окрім того, І. Солоненко зауважила, що саме зараз, коли відбувається перегляд індикативної програми ЄС, експерти мають можливість отримати додаткове фінансування для свої проектів.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект