НОВИНИ

01.12.2004 | Помаранчева енергія може "підживити" Росію та Білорусь
Джерело - Радіо "Німецька хвиля "

Події в Україні мають вплив на сусідні з нею держави. Для Польщі головним завданням цими днями стало посередництво у пошуку виходу з політичної кризи. Тим часом для владних структур Росії та Білорусі українські протести є радше дуже небезпечними. Адже не виключено, що енергія помаранчевого спротиву перекинеться з часом і на північ та схід від України.


Засоби масової інформації в Росії та Білорусі спотворюють правду про протести в Україні. Це все відбувається недарма, переконані експерти. Адже як російське, так і білоруське керівництво дуже бояться поширення ідей «помаранчевих» протестів на свої країни. Втім, такого перебігу не варто очівкувати в найближчому майбутньому. Принаймні Москва робить усе можливе для того, щоб цього не відбулося. Приміром, продовжує пряме втручання в українські процеси. У вівторок російські демократи виступили проти таких дій російських політиків, зокрема проти поширення Росією сепаратистських ідей в Україні. 


«Російські демократи вважають, що ті російські політики, котрі тепер розпалюють сепаратистські настрої в східних областях України, своїми діями, фактично, ініціюють початок розпаду Російської Федерації. “Росія має набагато більше етнонаціональних проблем”, - нагадують вони.


“Заклики про анексію Москвою Сходу України, що лунають в російських засобах масової інформації, свідчать лише про те, що деякі російські політичні діячі не усвідомлюють наслідків подібного розвитку подій”, - говориться в заяві Громадської експертної ради російського правозахисного руху “За права людини”. Правозахисники переконані, що будь-яка спроба підірвати єдність Української держави призведе лише до розпаду Російської Федерації, яка є більш нестабільною з конфесійної, культурної та цивілізаційної точок зору, ніж сучасна Україна.


“Росія ніколи не зможе приєднати до себе східні частини України. Економічно Росія не здатна їх підтримати”, - каже провідний експерт російського руху “За права людини” Євген Іхлов. На його думку, одразу виникне конфлікт між російськими та українськими шахтарями, металургами тощо. “На всіх бюджетних коштів не вистачить, а отже, розпочнуться конфліктні ситуації”, - зазначає він.


Російські демократичні політики, зокрема Борис Нємцов та Ірина Хакамада наголошують на тому, що український народ подав росіянам непоганий приклад демократичного спротиву авторитарній владі й довів, що Україна віднині вважається справжньою європейською державою.”


Ми звернулися з проханням прокоментувати нинішні події в Україні та їхній вплив на Росію до одного з найвідоміших російських демократів, лідера партії "Яблоко” Григорія Явлінського.


DW: Пане Явлінський, як Ви оцінюєте ті процеси, що відбуваються зараз в Україні?


”Сьогодні в Україні дуже гостра політична ситуація, глибока політична криза. Вона пов”язана з тим, що були сфальсифіковані вибори. Але на відміну від решти країн СНД громадяни України виступили проти цієї фальсифікації. Це свідчить про високу громадянську активність і про те, що так дуже важко, в муках народжується українська демократія. На сьогодні існує ціла низка погроз, пов”язані з провокаціями розколу, можливими зіткненнями. Якщо події розвиватимуться мирно й буде рішення на рівні Верховного суду та парламенту України, то будемо сподіватися, що й кризу буде вирішено в мирний спосіб”.


DW: Ви зверталися до російських журналістів із закликом об”єктивно висвітлювати українські події. Що саме, на Ваш погляд, вони спотворюють?


”Журналісти російських ЗМІ розігрували карту однобічної підтримки одного з кандидатів і пропагували провокаційний розкол в Україні, говорячи про те, що суть справи полягає в протистоянні західної частини України зі східною, що насправді не відповідає дійсності”.


DW: Чи впливає розвиток подій в Україні на Росію?


”Безумовно, розвиток подій в Україні стосується того, що відбувається в Росії. Позиція російської бюрократії та номенклатури полягала також і в тому, щоб показати, що в російської демократичної опозиції немає шансу прийти до влади”.


DW: Чи з”явиться такий шанс у російської опозиції в світлі останніх українських подій?


”Ні, в цьому сенсі так швидко ситуація в Росії не змінюється, однак українцям вдалося продемонструвати те, що є способи протистояти режимам, які контролюють суди, вибори, ЗМІ, служби безпеки, тобто контролюють, практично, все. Існує можливість протиставити адміністративному ресурсу, яким часто нахваляється, зокрема, російська влада, громадянську активність”.


Розповісти про те, як події в Україні сприймають у Білорусі, ми попросили одного з лідерів білоруської опозиції та Європейської коаліції ”Вільна Білорусь” Дмитра Бондаренка. Минулого тижня він відвідав Київ і був серед тих білоруських опозиціонерів, яких намагалися викрасти на україно-білоруському кордоні українські спецслужби. Лише дивом, каже Бондаренко, їм вдалося уникнути жорстокої розправи. Однак такі неприємні події не затьмарили враження, з якими білоруські опозиціонери поверталися додому з демонстрацій в Україні. Говорить Дмитро Бондаренко:


Враження просто фантастичні, бо відбуваються неймовірні події. Чесно кажучи, коли ми їхали до Києва, ми просто не очікували побачити таке. Можна навіть сказати, що ми пережили емоційний шок. Я також не очікував, що така перевага Ющенка буде в столиці України, де ми бували ще до виборів.Тоді ми бачили, що все помаранчеве і більшість киян виступають за Ющенка”.


Дмитро Бондаренко розповідає, що й після повернення до Білорусі, продовжує носити помаранчеву символіку українського протистояння. Хоча це в умовах авторитарного режиму президента Лукашенка є досить небезпечним. Утім, лише забороною оранжевих символів влада в Білорусі не обмежується. Як і мас-медіа Росії, білоруські ЗМІ спостворюють інформацію про події в Україні. Говорить Дмитро Бондаренко:


”Можна сказати, що нині на трьох білоруських телеканалах панує страх. Усілякими способами засуджуються події в Україні, передаються наклепи стосовно учасників протестів. Виступають політологи, які говорять, що демонстрантам платять по 200 гривень. Тобто йде звичайна наша брехня, до якої ми вже звикли”.


Утім, дезінформація, яку поширюють нині про Україну білоруські ЗМІ, діє не дуже ефективно, каже Дмитро Бондаренко:


Події в Україні обговорюють у транспорті, на роботі, в студентських аудиторіях. Багато хто заздрить українцям, адже вони змогли виступити з протестом у ситуації коли вибори було сфальсифіковано. Білоруси в подібній ситуації такого масового протесту досягти поки не змогли”.


У чому ж полягає різниця між ситуаціями в Білорусі та Україні, поцікавилися ми в білоруського опозиціонера. Дмитро Бондаренко відповів на це питання так:


”Різниця є в становищі політичних свобод. Що б там не казали про Україну, але на сьогодні й навіть на вчора політичних свобод в Україні більше. Я казав своїм українським колегам, що, приміром, у нас за листівку опозиційного змісту можна потрапити на місяць до в”язниці, а за участь у пікетуванні людей виганяють з університетів та з роботи. Однак важливо й те, що українська опозиція є системною, тобто серед неї є люди з досвідом роботи в уряді або зараз є депутатами Верховної Ради”.


Дмитро Бондаренко, який пережив уже шість арештів у Білорусі, сповнений оптимізму, що демократичні настрої в його рідній країні зрештою колись переможуть:


Знаєте, мій батько – українець, а мати – білоруска. Білоруси –партизанський народ, а українці – козацький. Тому в мене руки не опускаються, і вплив української помаранчевої революції на Білорусь є величезний, він позитивний. Я своїм друзям у Білорусі розповідав, що це – як спалах наднової зірки, яка випромінює світло й свободу. Однак вплив, на моє переконання, буде не лише на Білорусь, але й навіть на Росію, де ситуація набагато гірша, бо в них диктатура ще тільки-но народжується”.


З думкою лідера білоруської опозиції погоджується і німецький політолог Ебергард Шнайдер, який займається питаннями внутрішньої політики України та Росії у Німецькому інституті міжнародних відносин та безпеки. Він переконаний, що саме страх перед впливом демократичних перетворень був для Москви однією з головних причин втручання в українські вибори:


Якщо Ющенко переможе, а він вже справді переміг, так ось коли він буде офіційно оголошений переможцем і обійме президентську посаду, Україна буде найдемократичнішою державою серед країн СНД. І це буде мати неабиякий вплив і на Росію, і на Білорусь. Я в цьому переконаний”.


Тим часом білоруський опозиціонер Дмитро Бондаренко впевнений, що демократичні перетворення, які розпочалися протестами в Україні, зможуть сприяти навіть об”єднанню сил демократів у різних країнах Європи й навіть Азії:


”Ми будемо боротися далі. Як є такий собі ”чорний інтернаціонал” диктаторів з Лукашенка, Каддафі, Кастро, Мілошечива чи Кучми, так і демократичні сили мають об”єднатися в свій ”демократичний інтернаціонал”. До нього могли б долучитися демократи Білорусі, Молдови, Казахстану, Грузії, Росії, які, як я бачив, також цими днями побували в Києві. Тобто, хороші люди повинні об”єднуватися. Особливо, якщо є такий поштовх, як протести в Україні”.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1088. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект