НОВИНИ

17.04.2009 | Ювілей польського руху Солідарність
За матеріалами - Української служби ВВС

Рівно 20 років тому було відновлено дозвіл на діяльність незалежної профспілки Солідарність у Польщі. Відтак члени профспілки отримали змогу взяти участь у перших частково вільних виборах у комуністичних країнах Східної Європи.На тих виборах Солідарність на чолі з харизматичним лідером Лехом Валенсою здобула впевнену перемогу, усунувши комуністів від влади.


Багато хто вважає, що та перемога дала поштовх для повалення інших комуністичних режимів на сході Європи.


Перемога Солідарності на виборах 1989 року була просто вражаючою. Адже лише за 6 тижнів до голосування організація ще була забороненою.


Народжена у серпневому страйку на Гданській верфі Солідарность швидко перетворилась на загальнонаціональний рух, членами якого стали 10 мільйонів людей.


У намаганні придушити його уряд запровадив надзвичайний стан, і багато провідників Солідарності були змушені піти у підпілля.


Влада вважала, що після 8 років переслідування рух був надто дезорганізований, щоби активно брати участь у виборах, не кажучи вже про перемогу. Відтак уряд знову легалізував профспілку, але прорахувався і зазнав поразки.


За минулі 20 років Польща змінилася до невпізнання, як і більшість інших колишніх комуністичних країн Східної Європи, які стали членами ЄС і НАТО. Навряд чи це було би можливим без успіху Солідарності 20 років тому.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект