НОВИНИ

15.04.2009 | Праві екстремісти не випускають "з обіймів" Саксонію
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Популярність правого екстремізму - тенденція не суто українська. На тлі економічної кризи, Європа теж переживає сплеск екстремістських настроїв. Зокрема, у Німеччині збирає дедалі більше прихильників НДПН. 


Наступ правоекстремістів у Саксонії і Мекленбургу


НДПН не чужі ідеї гітлерівського націонал-соціалізму, і уряд час від часу погрожує заборонити їхню партію. Однак, поки вона представлена у парламентах вже двох земель: Саксонії і Мекленбургу-Передньої Померанії, розташованих на теренах колишньої Німецької Демократичної Республіки.


 



Вибори у Саксонії 2004 - перший великий успіх НПД.

Раніше уважалося, що саме у Східній Німеччині ніколи не приживеться нацизм. Адже вона була спочатку під контролем радянських окупаційних військ, а пізніше під політичним впливом Радянського Союзу - антипода "третього рейху". Утім, після 2004 року стало очевидним протилежне. На виборах до ландтаґу пост-"ендеерівської" Саксонії правоекстремісти набрали 9,2 відсотків голосів. За НДПН проголосували майже двісті тисяч мешканців.


У Дрездені є, водночас, і затяті прибічники заборони НДПН. Наприклад, "Зелені": "НДПН - однозначно націонал-соціалістська партія. Вона це, щоправда, скрашує, але її цілі - абсолютно ідентичні цілям, які декларував Адольф Гітлер. І я переконаний, що було б добре, якби таких партій не було в парламентах Німеччини",- каже представник "Зелених" Йоганнес Ліхді.


Учні Жириновського


Після свого приходу до парламенту в Дрездені, правоекстремісти стали вічним джерелом провокацій, орієнтованих на резонанс у мас-медіа. Тисячі радикалів регулярно проводять марші з нагоди англо-американського бомбардування Дрездена в Другу світову війну. А головний ідеолог фракції НДПН Юрген Ганзель своїми заявами про "Бомбовий Голокост" 2005 року викликав обурення як усередині країни, так і за її межами.


Урядові Меркель він постійно закидає зраду німецьких інтересів, як-от нещодавно у суперечці щодо польського фонду депортованих: "Якби в нас був уряд, який би заслуговував називатися німецьким, і якби наша канцлерка мала б хоч трохи статури Бісмарка, тоді б ми розібралися з цим нахабним польським втручанням." На заклики спікера до порядку націонал-демократичні парламентарії реагують сміхом.


Технології на базі постсоціалістичної ментальності


Великі партії ХДС, СДПН, ВДП та "Зелені" домовилися принципово не голосувати за законопроекти НДПН, а її кандидатам на виборах не надавати підтримку. Однак, переконати виборців не голосувати за ультраправих - складніше. На думку "зеленого" Йоганнеса Ліхді, неочікуване зростання їхньої популярності у Саксонії пояснюється роботою технологів з Західної Німеччини. Вони цілеспрямовано грають на неприязні мешканців колишньої НДР до іноземців та їхньому відвиканні від демократичних цінностей після двох диктатур.


"Звичайно, є підстави боятися, що нинішня фінансова та економічна криза надасть сили популістським гаслам НДПН. Але кожному громадянинові ясно, що особливо у період кризи виходи - у спільному міжнародному регулюванні фінансових ринків, проти чого якраз виступає НДПН",- зауважує Йоганнес Ліхді.


Очевидно, не кожному. Бо з 2008 року Націонал-демократична партія увійшла до усіх без винятку районних рад в Саксонії. Там вона активно працює з молоддю через спортивні клуби і пожежні дружини. Оглядачі очікують, що і на чергових виборах ло саксонського ландтаґу в серпні цього року правоекстремісти знову здобудуть мандати.





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект