НОВИНИ

09.04.2009 | Бухарест відкидає звинувачення Молдови
Джерело - Українська служба ВВС

Президент Молдови Владімір Воронін звинуватив Бухарест у причетності до заворушень у Кишиневі і вислав румунського посла.

Президент Воронін додав, що Молдова ужорсточує контроль на кордоні з Румунією і в найближчий час має намір запровадити візовий режим.


Голова румунського парламенту назвав ці заходи ворожими і закликав молдовські власті до стриманості.


Міністерство закордонних справ Румунії категорично відкинуло звинувачення з боку офіційного Кишинева у втручанні Румунії у внутрішні справи Молдови.


Як реагує зовнішній світ на події у Молдові? Перші, досить скупі відомості на цю тему, дають підстави говори, що зовнішній світ поки що обмежується лише висловленням стурбованості. Зокрема, саме це можна було почути у заявах чільних представників Євросоюзу Хав’єра Солани і Беніти Ферреро-Вальднер.









 Я хочу сказати вам ще одну дуже серйозну річ. Сусідня країна Румунія була причетною до усіх подібних подій, кожного разу, а цього року - більшою мірою, ніж будь-коли. Ми маємо свідчення і маємо багато чого на додаток. Сьогодні наш уряд запроваджує візовий режим між Молдовою і Румунією, і румуни повинні будуть платити за візи, як ми платимо за румунські.

 

Владімір Воронін


Натомість деякі російські політики - як лівого, так і правого спрямування вдалися до більш жорстких формулювань, покладаючи відповідальність за кишинівські події на Захід. Тим часом Молдова і Румунія перейшли до відвертої, хоча і словесної конфронтації.


«Я хочу сказати вам ще одну дуже серйозну річ. Сусідня країна Румунія була причетною до усіх подібних подій, кожного разу, а цього року - більшою мірою, ніж будь-коли. Ми маємо свідчення і маємо багато чого на додаток. Сьогодні наш уряд запроваджує візовий режим між Молдовою і Румунією, і румуни повинні будуть платити за візи, як ми платимо за румунські».


Така жорстка заява пролунала з вуст молдовського президента Владіміра Вороніна. Він також повідомив, що румунського посла в Молдові (Філіпа Теодореску) оголошено персоною нон-грата. Міністерство закордонних справ Румунії відповіло обурливою заявою для преси:









 МЗС наголошує на тому, що подібні звинувачення є провокацією щодо румунської держави. Це неприйнятно, коли комуністична влада у Кишиневі перекладає відповідальність за внутрішні проблеми Республіки Молдова на Румунію і румунських громадян.

 

Заява МЗС Румунії


«МЗС наголошує на тому, що подібні звинувачення є провокацією щодо румунської держави. Це неприйнятно, коли комуністична влада у Кишиневі перекладає відповідальність за внутрішні проблеми Республіки Молдова на Румунію і румунських громадян.»


Тим часом російські політики побачили у кишинівських подіях не лише румунський слід. Ось що заявив лідер російських комуністів, депутат Держдуми Геннадій Зюганов в інтерв’ю агенції Інтерфакс


"За тим, що відбувається сьогодні у Молдові, можна побачити вуха західних спецслужб. раніше ті ж самі спецслужби провадили подібні ж операції в інших місцях."









 За тим, що відбувається сьогодні у Молдові, можна побачити вуха західних спецслужб. раніше ті ж самі спецслужби провадили подібні ж операції в інших місцях.

 

Генадій Зюганов


Реакція Європейського Союзу досі була дуже обережною. Його чільні представники - Хав’єр Солана та Беніта Ферреро Вальднер обмежились здебільшого висловленням стурбованості з приводу подій у Кишиневі і закликом до стриманості. Провіднику опозиційного молдовського Центристського союзу, колишньому прем’єр-міністру Василє Тарлеву це дало підстави заявити в інтерв’ю українському часопису «Дєло» наступне:


«Європейський Союз зайняв страусину позицію і зберігає мовчанку. Так само, до речі, як і СНД. Відтак, усе залежить від молдавських громадян.»


Закид Василє Тарлева на адресу Європейського Союзу аж ніяк не стосується британської депутатки Європейського парламенту, баронеси Емми Ніколсон, яка перебувала у Молдові минулими вихідними, спостерігаючи за виборами у тій країні від імені Євросоюзу та ОБСЄ. В інтерв’ю Бі-Бі-Сі вона сказала, що Євросоюзу слід зробити більше для тієї країни:









 Це власне комуністи сфальсифікували вибори. І через такі от шахрайства молодь Кишинева і розпочала протести - абсолютно спонтанно. Потім до цього спонтанного виступу групи студентів долучилися інші - учні ліцеїв, співробітники університетів, так само як і пересічні мешканці Кишинева.

 

Мер Кишинева


"Я переконана - і вже віддавна дотримуюсь цієї думки, - що Європейський Союз повинен докласти значно більших зусиль щодо Молдови і що ми здатні зробити це у неконфронтаційний спосіб. Я маю на увазі те, що Росія прагне отримати контроль над Молдовою, але - з того що я бачила, і за спостереженням багатьох моїх колег, більшість Молдови хотіла б насправді бути частиною набагато спокійнішого, м’якішого, делікатнішого Європейського Союзу, з його більшою якістю життя..."


Баронеса Ніколсон не обійшла стороною і закид про те, що мовляв саме Європейський Союз і ОБСЄ благословили результати виборів у Молдові, які молдовська опозиція назвала шахрайськими. В інтерв'ю Бі-Бі-Сі пані Ніколсон визнала що, вона особисто мала застереження щодо надто м'якої, за її словами, оцінки виборів з боку європейських структур:









 Європейський Союз повинен докласти значно більших зусиль щодо Молдови і що ми здатні зробити це у неконфронтаційний спосіб. Я маю на увазі те, що Росія прагне отримати контроль над Молдовою, але - з того що я бачила, і за спостереженням багатьох моїх колег, більшість Молдови хотіла б насправді бути частиною набагато спокійнішого, м’якішого, делікатнішого Європейського Союзу, з його більшою якістю життя.

 

Баронеса Емма Ніколсон


«Проблема в тім, що то був звіт ОБСЄ, а в ОБСЄ, звичайно ж, працюють і росіяни, і їхні оцінки були досить відмінними, навіть суттєво відмінними - скажімо, від моїх особистих. Я щосили намагалась, так само як і деякі інші спостерігачі, ужорсточити звіт, але наші пропозиції були відхилені».


Щодо російської позиції стосовно молдовських виборів, то її ще раз озвучив російський міністр закордонних справ Сергєй Лавров:


«Вибори були добре підготовано і проведено у відповідності до демократичних і юридичних норм. Тому те, що сталося у Кишиневі, не можна виправдати. Росія і європейські столиці засуджують тих, хто все те організовував, підбурював і виконував. Втім, я хотів би наголосити на важливості не лише засудити події у Кишиневі, але також вжити заходів аби запобігти будь-яким спробам розвалити країну і підірвати демократичний процес у Молдові».


На такому тлі, за відсутності потужної зовнішньої критики щодо результатів виборів, президенту Вороніну було легше звинуватити у порушення своїх опонентів. Ба більше того - звинуватити демонстрантів у намаганнях спровокувати кровопролиття.


«Ми зможемо пролити світло на ці події і побачимо, хто організовував і хто планував виступи протесту. Але нам вже зараз треба подумати як діяти далі, оскільки їхня ключова мета є очевидною. Їм треба, аби влада наважилась на кровопролиття».


Один з опозиційних лідерів, мер Кишинева Дорін Кіртоаке заперечив такі звинувачення президента, наголошуючи на спонтанності виступів протесту


«Це власне комуністи сфальсифікували вибори. І через такі от шахрайства молодь Кишинева і розпочала протести - абсолютно спонтанно. Потім до цього спонтанного виступу групи студентів долучилися інші - учні ліцеїв, співробітники університетів, так само як і пересічні мешканці Кишинева».


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект