У Лондоні, де зібралися лідери 20 країн із найрозвинутішими економіками, у середу має відбутися перша після обрання зустріч президента Сполучених Штатів Барака Обами з російським президентом Дмитром Медведєвим. Обама також зустрінеться з китайським лідером Ху Цзіньтао та європейськими лідерами.
За визначенням колишнього державного секретаря США Генрі Кіссінджера, і США, і Росія прагнуть розрядки напруженості.
Всі пам’ятають, напевно, як попередники Обами й Медведєва, президенти Буш і Путін, зустрілися 2001-го року і зав’язали дружні стосунки, навіть гостювали один в одного. Буш заявив, що зазирнувши в очі Путінові «побачив його душу», з чого часто потім кепкували сатирики.
Сенатор Джон МакКейн казав, що йому теж довелося зазирнути в очі Путінові, але він там побачив лише три літери – КГБ.
Особиста дружба Буша з Путіним не поліпшила міждержавних взаємин. Нині вони якщо не на полюсі холоду, то принаймні біля Полярного кола.
Тут і війна з Грузією, і маневри російських кораблів біля узбережжя Венесуели, і погрози Москви націлити ракети на Європу та розташувати ракети на Кубі.
Як зауважив Білл О’Райлі, консервативний коментатор новинної телемережі Fox News, «авторитарний режим Росії погано стикується з американською демократією». Але Обама є «прагматиком і реалістом», заявив Роберт Ґіббс, прес-секретар Білого дому.
Отож, у Вашингтоні сподіваються на певне поліпшення двосторонніх стосунків, оскільки це відповідає інтересам обох країн.
Дмитро Медведєв навіть зауважив в інтерв’ю ВВС, що отримав «вельми позитивного» листа від Обами на тему міжнародного становища, і «багато позицій, висловлених (у листі), збігаються з моїми власними почуттями».
Російський президент закликав «покінчити зі стереотипами». Щоправда, він не уточнював, з якого боку.
Принагідно варто зауважити, що лондонському візитові Медведєва передувала публікація звіту Світового Банку про подальше істотне погіршення протягом 2009-го року стану російської економіки. Її обсяг, за прогнозом, має скоротитися на 4,5 відсотка.
Маршрут Обами
Як підкреслив Роберт Гіббс, прес-секретар Білого дому, Обама відправився за океан як лідер, який вміє дослухатися до думок інших лідерів і пропонувати власні поради.
У Лондоні, де президент перебуватиме три дні, він матиме двосторонні зустрічі з британським прем’єр-міністром Ґордоном Брауном і королевою Єлизаветою, з китайським президентом Ху Цзіньтао та низкою інших лідерів.
У Страсбурзі (Франція) і в місті Кіль (Німеччина) Обама зустрінеться з президентом Франції Ніколя Саркозі та з канцлером Німеччини Анґелою Меркель.
Очікують програмної промови на тему трансатлантичних взаємин Америки.
Обама візьме участь у саміті НАТО та нараді робочої групи НАТО у рамках відзначення 60-річчя Альянсу.
Обама відвідає Чеську Республіку, де на саміті Європейського Союзу має виголосити промову про запобігання поширенню ядерної зброї.
У Празі президент США матиме зустрічі з чеським президентом Вацлавом Клаусом, прем’єр-міністром Міреком Тополанеком, який подав у відставку, і колишнім президентом Вацлавом Гавелом.
Передбачена також зупинка Барака Обами в Туреччині, де відбудеться бесіда за круглим столом зі студентами.
Деніс Макдоноу, заступник голови Ради національної безпеки, охарактеризував цю поїздку як «нагоду не лише розглянути проблеми, успадковані адміністрацією (Обами), а й гальванізувати наші альянси перед загрозами 21-го століття».
Серед проблем на першому місці економічна криза, серед загроз – поширення ядерної зброї, тероризм, енергетична безпека.
Обговорюватимуть також нову стратегію Обами для Афганістану й Пакистану.
Європейське турне Обами триватиме 8 днів.
|