Європейські союзники по НАТО мають істотні розбіжності в позиціях щодо стратегічних пріоритетів Альянсу. Про це свідчать результати опитування, яке Гаазький Центр стратегічних досліджень провів напередодні ювілейного саміту Альянсу, під час якого ця організація відзначатиме свою 60-ту річницю
Дослідження, до якого було залучено більше 300 фахівців у сфері безпеки, включаючи науковців та дипломатів, показало, що Альянс стикається із "стратегічною необхідністю" переглянути власну традиційну роль з надання безпеки своїм членам, врахувати у своїй діяльності нові фактори, зокрема, ті, що пов'язані з глобальною економічною кризою, міжнародним суперництвом за арктичні ресурси та інші.
Думки експертів, що відображають позиції різних країн НАТО, розійшлися в деяких принципових питаннях, зокрема, щодо відносин між НАТО і Росією. Деякі союзники вбачають у Росії нову загрозу, особливо після газової кризи у січні поточного року та війни у Грузії. Інші європейські країни вважають партнерство з Росією обов'язковою умовою стабільності на континенті.
Ще одним питанням, з якого у членів НАТО немає єдиної позиції, є подальше розширення Альянсу. Таке розширення за рахунок включення до Альянсу України і Грузії оцінюється експертами одночасно як "неминуче та небажане", з огляду на ускладнення, які такий крок може потягнути за собою для відносин між НАТО і Росією. Зовнішньополітичні фактори і, зокрема, відсутність єдності позиції серед союзників щодо потенційного членства в НАТО України і Грузії, дещо відклали розгляд цього питання у практичній площині, хоча союзники підтверджують своє зобов'язання надати обом країнам можливість приєднатися до Альянсу у певний момент у майбутньому.
|